Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Famózní závěr roku pro naše vína v Izraeli

10. 12. 2012 09:19

Tisková zpráva, Dr. Luboš Bárta

Terravino 2012 ukončilo letošní vinařskou soutěžní sezonu skvělou medailovou žní! Závěrečného ceremoniálu v Jeruzalémě se osobně zúčastnil velvyslanec České republiky J.E. Tomáš Pojar.

Seriál nejvýznamnějších světových soutěží, jimž svůj patronát propůjčila Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví (OIV) již tradičně končí soutěží Terravino v Izraeli. Letos se v Jeruzalémě prolínala se svátkem chanuka – a českým a moravským vinařstvím přinesla opravdu požehnaně cenných ocenění!

V sedmileté historii soutěže se již počtvrté - a potřetí v jedné nepřetržité řadě - stalo víno z České republiky absolutním mezinárodním šampionem a nejvýše hodnoceným vínem soutěže! Po Vinselektu Michlovský, Štěpánu Maňákovi a Vinařství Čech převzali letos hlavní cenu soutěže za Ryzlink vlašský, ledové víno Mikrosvínu Mikulov 2001 na galavečeru v hotelu Crowne Plaza Jerusalem společně J.E. Tomáš Pojar, velvyslanec České republiky v Izraeli a Dr. Luboš Bárta, partner soutěže pro střední Evropu a jeden z hodnotitelů. „Skvělý úspěch vynikajícího vína z oblíbené země, osobní přítomnost velvyslance, který se ten den vrátil z Prahy, kam doprovázel ministerského předsedu Benjamina Netanyahu, a jeho krátký projev vyvolaly ovace ve stoje,“ komentoval atmosféru Luboš Bárta. „Soutěž podporuje nadaci Make a Wish (www.wish.org), plnící přání dětí v mezních životních situacích, a tak jsme vedle poděkování hostitelům nabídli z pódia jménem Mikrosvínu Mikulov šest láhví šampióna do dražby. Během okamžiku byly vydraženy v benefici za téměř 15000 korun!“

Účast České republiky na soutěži byla opravdu nepřehlédnutelná. Ve složité situaci, která ovlivnila i počet soutěžních vzorků na něco málo přes 500 z 21 zemí (v tom 434 vín, zbytek tvořily vložené soutěže destilátů a soutěž lokálních vín z hobby produkce), působila stovka našich vzorků opravdu dominantně. Účastnily se s podporou Vinařského fondu, odesílalo je Národní vinařské centrum ve Valticích, s propagací a akvizicí pomáhala redakce časopisu Sommelier. Čtyři hodnotitelé z České republiky – Iva Kováříková, Dr. Luboš Bárta a ing. Petr Čech z Tvrdonic jako absolutní vítěz loňského ročníku v soutěži vín, spolu s ing. Janou Janulíkovou, která zasedla k hodnocení destilátů, tvořili celou čtvrtinu mezinárodních degustátorů v okolnostmi zúžené mezinárodní jury. Slovensko (14 soutěžních vzorků) reprezentoval v komisi profesor Fedor Malík.

Domácí Izrael byl zastoupen 212 vzorky, Argentina 39, Austrálie 23, Španělsko 18 atd. Nižší počet vzorků rozhodně neznamenal nižší kvalitu - třicetiprocentní limit OIV pro udělení medailí se zastavil na hranici 87,2 bodu!

Česká republika získala čtyři ze třinácti udělených Velkých zlatých medailí (stejně jako Izrael a Španělsko). Všechny jsou za vysoce sladká výběrová vína – vedle již zmíněného mezinárodního šampióna a současně držitele ceny Národního šampiona České republiky (Best of Nation) a vítěze kategorie 105, ledového Ryzlinku vlašského z Mikrosvínu Mikulov (152,2 gramy zbytkového cukru), se jejich držiteli stávají Helena Glosová z Moravské Nové Vsi za Chardonnay Výběr z cibéb 2008 (217,5 gramů), Vinařství Maláník-Osička, s.r.o. z Mikulčic za Veltlínské zelené 2008, ledové víno (145,8 gramu) a Vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic za Sauvignon 2011 slámové víno (235,7 gramů).

Vedle čtyř velkých zlatých medailí získala vína z České republiky 11 zlatých a 16 stříbrných medailí:

Vinarstvi Volařík ** U Venuše – Pálava, Výběr z bobulí ** Zlatá m.
Vinarstvi Volařík ** Ryzlink Vlašský, Ledové víno 2010 ** Zlatá m.
Sonberk a.s. Popice ** Sonberk Pálava, Výběr z hroznů 2011 ** Zlatá m.
Vinarstvi Cech s.r.o. ** Cabernet Sauvignon ledové 2011 ** Zlatá m.
Vinařství Štěpán Maňák ** Pálava Výběr z bobulí 2011 ** Zlatá m.
Vinařství Líbal s.r.o. ** Muškát moravský, pozdní sběr 2011 ** Zlatá m.
Vinne Sklepy Valtice, a.s. ** Chateau Valtice Rulandské bílé, 2011 Výběr z cibéb ** Zlatá m.
Vinselekt Michlovský a.s. ** Michlovský Pálava, Výběr z hroznů 2009 ** Zlatá m.
Zamecke Vinarstvi Bzenec ** Ryzlink Rynsky, Pozdni Sběr 2011 ** Zlatá m.
Znovín Znojmo, a.s. ** Znovin Tramin Cerveny, výběr z hroznů šarže 1073 ** Zlatá m.
Znovín Znojmo, a.s. ** Znovin Tramin Cerveny 2010 ledové víno batch 0062 ** Zlatá m.
BM vinařství, s.r.o. ** Rulandske Sede, Vyber Z Bobuli 2011 ** Stříbrná m.
Bohemia Sekt, s.r.o. ** Bohemia Sekt Prestige Demi Sec 2009 ** Stříbrná m.
Gotberg, a.s. ** Gotberg Tramín Červený - Výběr z hroznů ** Stříbrná m.
Vinarstvi Volařík ** Orechova Hora – Ryzlink Vlassky, Pozdni Sber ** Stříbrná m.
Kolby a.s. ** Sauvignon, Vyber Z Hroznu 2008 ** Stříbrná m.
Livi s.r.o. ** Sauvignon, Vyber Z Bobuli 2011 ** Stříbrná m.
Sonberk a.s. Popice ** Sonberk Pálava Pozdní Sběr 2011 ** Stříbrná m.
Vinařství Mikrosvín Mikulov ** Mikrosvin Mikulov Muskat Moravsky, Pozdni Sber 2011 ** Stříbrná m.
Vinařství Štěpán Maňák ** Palava, Výběr z hroznů 2011 ** Stříbrná m.
Vinařství Líbal s.r.o. ** Rulandske šedé, Výběr z hroznů 2011 ** Stříbrná m.
Vinařství U Kapličky s.r.o. ** Muškát Moravský, Pozdní Sběr 2011 ** Stříbrná m.
Vinařství U Kapličky s.r.o. ** Ryzlink Rýnský, Pozdní Sběr 2011 ** Stříbrná m.
Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o. ** Lechovice Cabernet Sauvignon Ice Wine 2007 ** Stříbrná m.
Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o. ** Lechovice Cabernet Sauvignon Ice Wine 2010 ** Stříbrná m.
Vinne sklepy Valtice, a.s. ** Chateau Valtice Frankovka 2009 Vyber Z Hroznu ** Stříbrná m.
Vinselekt Michlovský a.s. ** Michlovský Aurelius ,Vyber Z Hroznu 200–9 ** Stříbrná m.

Pořadatelé soutěže nám umožnili uspořádat pro členy mezinárodní jury večer vín z České republiky. Zahájili jsme jej přípitkem sektem Bohemia Sekt Prestige brut, pak ing. Petr Čech představil svá pozdněsběrová polosuchá vína Chardonnay a Sauvignon a uzavřela jej sladká Pálava z Gotbergu, na niž složil a přednesl báseň profesor Pascual García Herrera, ředitel Enologické výzkumné stanice oblasti Castilia a León ze Španělska. Vína doprovodila italsko-indická fusion kuchyně Irit a Sandra Pellegriniových.


Pro další informace kontaktujte:
JUDr. Luboš Bárta, MBA, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel 602 270 830

Naši vinaři získali vloni ve světě více než 900 medailí!

4. 1. 2019 08:55, Pro veřejnost

Rok 2018 se stal historicky nejúspěšnějším medailovým rokem a opět potvrdil neustále rostoucí kvalitu moravských a českých vín. Z mezinárodních soutěží si naši vinaři odvezli celkem 909 medailí, což j ...

Vína z Moravy, Vína z Čech