Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Svatomartinské víno přichází už v pátek

9. 11. 2011 10:07

Tisková zpráva, VF & Omnimedia

V pátek 11. listopadu v 11 hodin již posedmé přivítáme první víno nového ročníku – Svatomartinské. Letos na milovníky vína čeká v obchodech, restauracích a vinotékách po celé zemi rekordních cca 2 000 000 lahví těchto svěžích vín od 125 vinařů.

V těchto dnech mají vinaři velmi napilno, protože musí vína nalahvovat, nalepit etikety a navézt vína do obchodů, vinoték a restaurací po celé zemi, aby bylo na 11. 11. vše pečlivě připraveno.

„Největší nápor se očekává už v pátek, kdy spotřebitelé využijí první možnosti seznámit se s novým ročníkem, ale zároveň se budou zásobovat i na svatomartinský víkend a jeho prožití s dobrým jídlem a vínem v kruhu přátel a nejbližších,“ komentuje blížící se svátek všech fanoušků moravských a českých vín Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který je iniciátorem obnovené tradice Svatomartinských vín a zajišťuje jejich propagaci.

Letos se o možnost používat značku Svatomartinské přihlásilo 125 vinařských firem, které získaly právo označovat 365 vzorků mladých vín jako Svatomartinské. Mezi odrůdami je nejvíce zastoupena odrůda Müller Thurgau s 96 druhy vín. Veltlínské červené rané najdeme v nabídce 23krát a Muškátů moravských můžeme ochutnávat 43 druhů. Svatovavřinecké vévodí růžovým vínům s 80 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých budeme vybírat z 37. Modrý Portugal naopak dominuje mezi červenými s 62 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé se 17 víny a 7 vín bude cuvée, neboli směs více odrůd.

Není mladé víno jako mladé víno

Láhev Svatomartinského vína musí být opatřena logem Svatomartinské v podobě Martina na koni na etiketě a jednotnou záklopkou s nápisem Svatomartinské 2011 na hrdle láhve. Jedině takto označená Svatomartinská vína mohou přinášet od 11. listopadu radost, protože splňují přísné nároky na kvalitu. Obrovský nárůst popularity Svatomartinských vín láká bohužel i některé nepoctivce, kteří se čas od času snaží vydávat i vína nedosahující požadované kvality za Svatomartinská.

Výrobci záklopek mají povoleno vydat jednotlivým výrobcům Svatomartinských vín pouze tolik záklopek, kolik odpovídá množství vyrobeného Svatomartinského vína. Vinařský fond jako vlastník značky Svatomartinské víno tak má přehled, kdo, kolik a jakých Svatomartinských vín uvádí na trh.

Moravská a česká vína letos také v telefonech

Svatomartinské víno představuje na jedné straně propojení s historií a tradicemi v podobě svatomartinských hodů a gastronomie, ale na straně druhé znamená po všech stránkách moderní trend. Současný rozměr do pití nejen Svatomartinského vína přináší aplikace Sommelier pro chytré telefony iPhone. Aplikace je šikovný průvodce moravskými a českými víny a jejich optimálními kombinacemi s jídly. Uživatelé tak budou mít neustále po ruce rádce při výběru, servírování a volbě vína k jídlu a jídla k vínu, včetně detailních popisů odrůd pěstovaných na Moravě a v Čechách. Aplikace bude obsahovat také odkaz na všechna letošní Svatomartinská vína a bude stylově od 11.11. zdarma ke stažení v Appstore.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již pošesté společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria.


Více informací o Svatomartinském vínu a vinařských akcích naleznete na webových stránkách www.svatomartinskevino.cz


Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 606 645 470

Ing. Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra, o.p.s.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 602 470 262

Daniel Kříž, Omnimedia Public Relations, s.r.o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 221 419 220, +420 728 602 304> www.svatomartinskevino.cz

> Kontakty na výrobce, vinné sklepy a vinotéky nabízející Svatomartinská vína

> Svatomartinské slavnosti a ochutnávky