Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

44. Valtické vinné trhy uspokojily více než šest tisíc návštěvníků.

9. 5. 2011 13:45

Společnost Valtické vinné trhy

V pátek, 6. května již v 9 hodin se uskutečnila za přítomnosti 32 mediálních zástupců „Tisková konference k Valtickým vinným trhům“. Rozproudila se diskuse bohatá na dotazy k bodování na VVT, rozdělení vín do kategorií, náročnosti na „chuťovou paměť“ degustátorů apod.

V 10.15 hodin zahájil amatérský sbor vinařů – zpěváků pod řízením vinaře-básníka Ctirada Králíka písní „Vinohrady, vinohrady“ v zámecké Jízdárně 44. ročník Valtických vinných trhů. Po přivítání členů čestného předsednictva VVT, kde se kromě jiných významných osobností sešli také ministr zemědělství ČR Ing. Ivan Fuksa a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka předal předseda Společnosti Valtických vinných trhů Ing. Antonín Šťastný medaile, diplomy a ocenění vinařům, kteří na tomto ročníku vinných trhů se svými víny uspěli. Po přípitku ministra zemědělství Ing. Ivana Fukse následovalo pak již ochutnávání potravinových specialit a také všech vín, shromážděných v zámecké Jízdárně a ve Španělské konírně. Více než 650 vinařů a účastníků slavnostního zahájení měli k dispozici všechna soutěžící vína a mohli si je až do 14.00 hodin samostatně i ve skupinkách soustředěně vychutnat. To již nedočkaví milovníci dobrých vín se tlačili dovnitř a brzy se výstavní prostor zaplnil tisícovkou vínachtivých návštěvníků.

V 16 hodin proběhla dražba archivních Championů, jejíž výtěžek jde na humanitární účely. Byla dražena tři vína:

1. Ryzlink vlašský, výběr z hroznů, 2003 byl Championem VVT v roce 2004, pochází ze Slovenska od Vinohradnické společnosti Modra a byl vydražen za 4.300 Kč

2. Pálava, pozdní sběr, 2002 byla Championem VVT v roce 2003 a vyrobil ji Miloš Michlovský – byla vydražena za rovných 4.000 Kč

3. Neuburské, výběr z hroznů r. 2000 – víno bylo Championem na 35. ročníku Valtických vinných trhů v roce 2002, víno pochází z Mikros-vínu Mikulov a bylo vydraženo za 3.400 Kč.

Všechna dražená vína zamířila ke sběrateli archivních vín Ing. Vladimíru Trochtovi z Opavy.

Protože počasí od rána vinným trhům ve Valticích přálo, využili organizátoři také venkovní prostory, kde mohli návštěvníci trhů posedět pod velkými slunečníky. V zaplněné zámecké Jízdárně a Španělské konírně probíhala následně degustace vín až do pozdních nočních hodin.

7. května - v sobotu se výstavní areál již během dopoledne zaplnil návštěvníky ze všech koutů České republiky, ale i ze Slovenska a z Rakouska. Jako první si vystáli frontu již půl hodiny před otevřením brány do výstavního areálu již dlouholetí návštěvníci vinných trhů - rodinné klany s rukami obtěžkanými kabelami plnými různých pikantérií vhodných k vínu a obsadili všechny stoly. Pěkné počasí opět umožnilo i rodinám s dětmi a mladým návštěvníkům využít zelené plochy před Jízdárnou i blízký park k výletu za vínem. A tak po celý den, přesto že organizátoři zajistili nákup mnoha vín oceněných medailí, některá vína – především Sauvignony – nestačili do stánků doplňovat. Ale protože vinaři dodali do Valtic svá nejlepší vína, nebyly mezi všemi nabízenými víny až tak velké rozdíly, jenom u některých malých vinařství nestihli odbourat nadbytečnou kyselinu jablečnou a ta byla právě v loňských vínech dominantní. Zato ve Španělské konírně, kde byla červená vína, vládl klid a dostatek místa k pohodovému ochutnávání. Jakoby móda červených vín opět ustoupila rozmanitějším vůním a chutím vín bílých. Ani růžová vína se příliš nepožadovala.
Odpoledne se zaplnil zcela i Technický dvůr, kde bylo hodně stánků s občerstvením a zahrály avizované hudební skupiny. Před vstupem do výstavního areálu byl postaven modrý stan a ve 14 hodin odsud Český rozhlas2 z Prahy vysílal živě reportáž z vinných trhů. V 16 hodin byl zorganizován pokus o překonání předloňského rekordu v „řetězovém přípitku růžovým vínem na jednom místě“ – ale přesto, že ve výstavním areálu se nacházelo v této době až 2.000 lidí, přiťuklo si letos opět jako vloni o několik desítek návštěvníků méně – jenom 461 (rekord z roku 2009 je 532, vloni bylo 497). Až do pozdních nočních hodin bylo za doprovodu cimbálových muzik co degustovat a návštěvníci si mohli vybírat z více než 40 odrůd a 830 vystavených vín.

Valtice – hlavní město vína navštívilo za pěkného slunečného počasí i letos asi deset tisíc lidí a samotné Valtické vinné trhy více než šest tisíc. Vinařské Valtice i Společnost Valtické vinné trhy se také letos zhostily velmi dobře významné vinařské akce a nabídly příznivcům dobrého vína jistě vše, co očekávali. A tak se lze jenom těšit na další, jubilejní 45. ročník Valtických vinných trhů, který přichystá Společnost Valtické vinné trhy ve dnech 11. a 12. května v roce 2012.

Ing Jan Otáhal, propagace, SVVT Valtice

Osm vítězů Oenofora pochází z České republiky

23. 6. 2018 08:05, Pro tisk

Letošní 12. ročník mezinárodní soutěže vín Oenoforum byl velmi úspěšný pro naše vína. Ocenění za nejlepší kolekcí získalo Nové vinařství. Čtyři hlavní Šampioni letos putují do zahraničí. Moravští vina ...

Vína z Moravy, Vína z Čech