Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Ryzlinky rýnské ze Znovínu Znojmo přivezly medaile od „protinožců“

20. 11. 2010 09:30

Do letošního 11. ročníku soutěže vín vyrobených z odrůdy Ryzlink rýnský nazvané „Canberra International Riesling Challenge“, která se koná každoročně v australském hlavním městě Canbeře, byly poprvé přihlášeny vzorky z České republiky – a zabodovaly!

Canberra International Riesling Challenge je duchovní dítě Kena Helma, vědce, spisovatele a vinaře (Helm Wines), jehož pradědeček se spolu s dalšími 16 německými rodinami z okolí Heidelbergu v roce 1854 přistěhoval do Albury v Murray Valley, kde vysadil vinice.

Chief Minister Jon Stanhope ve svém úvodním slovu k zahájení soutěže zdůraznil její mezinárodní význam a porovnal první ročník, do kterého se přihlásilo 137 místních vín s poslední edicí, jež se zúčastnilo již na 500 vzorků těch nejlepších ryzlinků světa – některé z tak vzdálených zemí jako jsou Kalifornie, Argentina, Česká republika a jižní Afrika...

Získat ocenění v tak tvrdé konkurenci a mezi takovými zvučnými jmény jako jsou například
Wolf Blass (Eden), O’Leary Walker (Clare) nebo Kate Hill (Tasmánie), washingtonský Château Ste Michelle nebo kapský Nedeburg je opravdu chvályhodné. Ryzlink rýnský z vinice Šobes 2009 a ledové víno rovněž ročníku 2009 se svými bronzovými medailemi stojí navíc bok po boku ryzlinkům z věhlasné usedlosti ze 12. století Schloss Vollrads v Porýní a neméně slavného vinařství Dopff-au-Moulin, založeného roku 1574 v šarmantní alsaské vinařské obci Riquewihr.

Více informací a výsledky: www.rieslingchallenge.com

Helena Baker, AIWS

Foto (Ken Helm, organizátor soutěže Canberra International Riesling Challenge) © autorka