Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Už za měsíc se budou otvírat první Svatomartinská vína

11. 10. 2010 14:26

Tisková zpráva, Vinařský fond & Omnimedia

S rostoucí oblibou Svatomartinských vín přichází na trh rok od roku více lahví tohoto vína. I přes letošní obecně nižší výnosy sklizně chystají vinaři vyrobit více Svatomartinských vín než v loňském roce (cca 1 100 000 lahví). Nejoptimističtější odhady předpovídají cca 1 600 000 lahví. První sklizně napovídají, že vína ročníku 2010 bude sice méně, přesto má šanci stát se velmi zajímavým co do kvality.

Již pošesté se budou letos 11. listopadu pod patronací Vinařského fondu slavnostně otevírat lahve Svatomartinských vín. Každým rokem jejich obliba stoupá a s ní roste i jejich výroba a množství vinařů a vinařských firem, které mají zájem vyrábět a prodávat vína s logem Svatomartinské.

„Spotřebitelé se naučili vnímat Svatomartinská vína jako kvalitní vína a první možnost seznámení se s novým ročníkem vín. V posledních letech jsme zaznamenali také potěšující skutečnost, že si mnoho lidí přes příjemně pitelná svěží Svatomartinská vína nachází cestu k moravským a českým vínům obecně,“ říká ke Svatomartinským vínům ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec.

Když Vinařský fond značku Svatomartinské v roce 2005 poprvé uváděl na trh, přihlásilo se 36 vinařství. V loňském roce to bylo už 97 vinařů a vinařských firem a na trh se dostalo přes 1 100 000 milión lahví. Ambicí vinařů je překonat tuto hranici i v letošním roce. O možnost používat logo „Svatomartinské“ se letos uchází 98 vinařů a vinařských a firem s 225 vzorky vín.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Značku „Svatomartinské“ mohou nést vína vyráběná z těchto odrůd:

• bílé víno – odrůdy: Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a od letošního roku nově také Muškát moravský
typová charakteristika: příjemné, vyrovnané, svěží ovocité, suché víno
• růžové víno – odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
typová charakteristika: příjemné, dobře pitelné ovocité suché víno
• červené víno - odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
typová charakteristika: hladké sametové suché víno, odbourané kyseliny, případně karbonická macerace.

Tyto odrůdy byly pro značku Svatomartinského vybrány proto, že v našich podmínkách dozrávají dříve, a nabízejí tak včas potřebnou vysokou kvalitu hroznů. Mezi Svatomartinskými víny je možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd.

„Letos byla do výběru odrůd přidána také odrůda Muškát moravský, který rovněž dozrává poměrně brzy a je oblíbený pro svou aromatičnost. Muškát moravský nabízí také zajímavou možnost kupáží např. s odrůdou Müller Thurgau, čímž lze dosáhnout žádaných voňavých vín a nabídku Svatomartinských vín tak ještě zatraktivnit,“ komentuje rozšíření odrůd Svatomartinských vín Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které uvedení mladých martinských vín na domácí trh koordinuje.

Svatomartinské víno zdaleka není každé víno, které dokáží vinaři vyrobit před 11. listopadem a odpovídá daným odrůdám. Svatomartinská vína totiž nejprve procházejí kontrolou nezávislé komise, která zhodnotí, zda senzorické parametry vína odpovídají požadované charakteristice. Označení Svatomartinské tak mohou nést pouze moravská a česká vína, která splní všechna požadovaná kritéria. Letos bude komise zasedat ve dnech 21. a 27. října a už cca 29. října by měla být oficiálně známa všechna vína, která se budou moci honosit logem Svatomartinské víno 2010.

Hlavní sklizeň hroznů révy vinné byla započata koncem měsíce září. V současné době je sklizeno asi 25 % z celkového množství hroznů.

„Pokud jde o množství, předběžně očekáváme asi 50 % propad oproti desetiletému průměru, ale kvalita hroznů ve vinicích vypadá velmi dobře,“ přibližuje očekávání vinařů Ing. Martin Půček, tajemník Svazu vinařů České republiky.

První otevírání láhví nového „Svatomartinského“ proběhne jako každý rok na Martina 11. listopadu v 11 hod. na slavnostních akcích v Čechách a na Moravě, ve vinotékách a restauracích po celé zemi a čím dál častěji také v domácnostech.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již pošesté společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria. Hodnocení, které rozhodne o přidělení označení „Svatomartinské“, proběhne v Národním vinařském centru, o.p.s. ve Valticích 21. a 27. října.


Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Ing. Jaroslav Machovec, Vinařský fond ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 606 645 470

Ing. Pavel Krška, Národní vinařské centrum, o.p.s.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 519 352 072, +420 721 414 575

Ing. Martin Půček, Svaz vinařů ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 519 348 981, +420 606 743 231

Daniel Kříž, Omnimedia Public Relations, s.r.o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 221 419 220, +420 728 602 304

Další informace v přiložených dokumentech.

Více o vínech a vinařských akcích na www.vinazmoravy.cz nebo www.vinazcech.cz a www.svatomartinskevino.cz.

Jižní Morava se pro rok 2020 stane centrem světového vinařství

6. 5. 2019 09:40, Pro veřejnost

Brno bude v roce 2020 hostit nejprestižnější mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles. V neděli 5. května to po závěrečném zasedání hodnotících komisí ve švýcarském Aiglé, kde se ...

Vína z Moravy, Vína z Čech