Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Den vín z České republiky zahájí nápojový veletrh

12. 4. 2010 14:31

Tisková zpráva, Vinařský fond ČR; Omnimedia

Tisková zpráva ze dne 12. dubna 2010

Den vín z České republiky bude letos zahajovat 13. mezinárodní nápojový veletrh pro gastronomii Víno a destiláty, který se koná od 27. do 29. dubna na výstavišti v pražských Holešovicích. Garantem a organizátorem Dne vín z České republiky je Vinařský fond. Prezentaci moravských a českých vinařů doplní představení míchaných nápojů s růžovými víny a vystoupení Jožky Šmukaře s cimbálovou muzikou.

Podobně jako v minulých letech ani na 13. ročníku veletrhu Víno a destiláty nebude chybět stánek, kde vinaři společně prezentují vína z Moravy a vína z Čech. Pro profesionály i širokou veřejnost budou tentokrát v rámci společné expozice moravských a českých vín představeny dva směry, kterými se moravští a čeští vydávají. Návštěvníci stánku Vín z Moravy a Čech se mohou seznámit jednak s projektem růžových vín, jednak s novinkou moravského a českého vinařství – možností realizovat apelační systémy VOC (vína originální certifikace).

Růžová vína se zvolna stávají letní protiváhou Svatomartinského, které se už tradičně zařadilo mezi jedny z nejočekávanějších vinařských akcí podzimu. Růžová vína v sobě přitom skrývají nemenší potenciál. Jarní a letní měsíce přímo vybízejí k jejich konzumaci, rosé navíc znamenají příklon k trendu výroby lehčích, výrazně ovocitých a aromaticky zajímavých vín. Projekt růžových vín vznikl za přímé podpory Vinařského fondu. „Jsme rádi, že máme možnost představit růžová vína obchodníkům i veřejnosti právě na veletrhu Víno a destiláty – termín jeho pořádání totiž spadá na začátek marketingové kampaně, která růžová vína v následujících měsících podpoří,“ konstatuje ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Apelační systémy VOC - podobně jako ve Francii, Itálii nebo například ve Španělsku - znamenají snahu vinařů zaměřit se na místní charakteristiky vyráběných vín respektující tradiční postupy a především senzorické charakteristiky ve vztahu k terroir (terroir je objektivní vliv podloží, půdy, počasí, vody, slunce a lidského faktoru). I podle české legislativy mohou vznikat systémy umožňující vinařům v rámci jednotlivých vinařských regionů popsat vlastnosti regionálně typických vín, rozvíjet povědomí veřejnosti o nich a stanovit systém kontroly jejich kvality. Prvním důkazem životnosti projektů VOC je již rok existující apelace VOC Znojmo, další apelace se připravují. Vína znojemských vinařů budou také představena na Vinařským fondem realizovaném stánku Vín z Moravy a Čech.

Stejně jako v minulých letech i letos Vinařský fond podporuje samostatnou účast moravských a českých vinařů příspěvkem 50 % na pronájem výstavní plochy. S ohledem na možnosti zejména menších vinařů jde o pomoc více než vítanou. S podporou Vinařského fondu tak svá vína představí více než 40 vinařství.

Za podpory Vinařského fondu vznikl i další zajímavý projekt. Poprvé v České republice budou návštěvníci veletrhu pozváni do interaktivního prostoru expozice Vůní moravských a českých vín, v rámci nějž se seznámí s výběrem typických aromat postaveným na platformě nástroje Vůně vína – Le Nez du Vin. Podobným výběrem typických vůní se zatím nemůže pochlubit žádná z vinařských zemí s výjimkou Francie.

Pro více informací, prosím, kontaktujte:
Ing. Ctibor Dolanský, Vinařský fond ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 606 602 587

Daniel Kříž, Omnimedia Public Relations, s.r.o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 221 419 220, 728 602 304

Více o vínech na www.vinazmoravy.cz a www.vinazcech.cz.

Jižní Morava se pro rok 2020 stane centrem světového vinařství

6. 5. 2019 09:40, Pro veřejnost

Brno bude v roce 2020 hostit nejprestižnější mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles. V neděli 5. května to po závěrečném zasedání hodnotících komisí ve švýcarském Aiglé, kde se ...

Vína z Moravy, Vína z Čech