Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Moravští a čeští vinaři již tradičně na německém veletrhu ProWein

20. 3. 2010 09:04

Tisková zpráva, NVC, VF, Omnimedia

Stejně jako v uplynulých letech, i letos moravští a čeští vinaři představí svou produkci na mezinárodním vinařském veletrhu ProWein. Světově uznávaná přehlídka vína a destilátů se bude konat v německém Düsseldorfu ve dnech 21. - 23. března 2010. Naše vína zde budou v rámci oficiální expozice České republiky prezentována již popáté.

Veletrh ProWein se řadí k největším a velmi oblíbeným veletrhům vína na světě. V letošním roce se očekává účast až tří tisíc vystavovatelů a přes 33 tisíc odborných návštěvníků.

Česká expozice bude i letos umístěns v hale číslo tři (stánek 3E20) a bude z větší části financováná z prostředků Vinařského fondu. Svá vína zde představí společnosti Bohemia Sekt, a.s., Templářské sklepy Čejkovice – vinařské družstvo, Nové vinařství, a.s. a Vinařství Petr Skoupil, a.s. Centrální informační pult o moravských a českých vínech budou zajišťovat pracovníci Vinařského fondu a Národního vinařského centra.

„Účast na Proweinu, jako na jednom z nejvýznamnějších vinařských veletrhů na světě, byla v minulosti vždy úspěšná jak z hlediska obecné prezentace našich vín v zahraniční, tak z hlediska obchodní úspěšnosti vinařských firem, které se v národním stánku účastní,“ řekl ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které společný stánek organizuje a bude mít s Vinařským fondem na starost prezentaci našich vín. „Je to velmi významný počin pro tvorbu image našeho vína v zahraničí, podobně jako úspěchy našich vín na nejvýznamnějších světových soutěžích,“ dodává.

Letošní novinkou bude představení vín z České republiky formou řízené degustace přímo v české národní expozici a bude určeno zejména obchodníků s vínem a novinářům. Uskuteční se 21. a 22. března vždy od 14 hod. Součástí bude představení moravského a českého vinařství a ochutnávka cca 10 typických vín z České republiky, vč. originálních odrůd (např. Pálava a Aurelius) a ledových či slámových vín.


Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Ing. Pavel Krška, Národní vinařské centrum, o.p.s.
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: +420 721 414 575
nebo
mgr. Pavel Večeřa, Vinařský fond
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. +420 541 652 471

Více o vínech z České republiky na www.wineofczechrepublic.czPříloha:
Vizitky vinařských firem účastnících se národního stánku vín z ČR

BOHEMIA SEKT , a.s.
www.bohemiasekt.cz
Společnost BOHEMIA SEKT představí produkty -sekty Bohemia Sekt a vína značek Víno Mikulov, Habánské sklepy, Chateau Bzenec a Vinařství Pavlov na mezinárodním vinařském veletrhu ProWein 2010 v Düsseldorfu letos již po sedmé.
Společnost je nejvýznamnější výrobce sektů v České republice, který zaujímá více než 70 % podíl českého trhu sektů, neustále posiluje své pozice silného hráče, a to nejen na českém trhu, ale své stabilní postavení si udržuje v celém středoevropském regionu. Produkty vyváží téměř do 20 zemí světa.
Sekty i vína společnosti každoročně získávají mnohá prestižní ocenění. Za všechny zmiňme například loňské stříbrné medaile pro sekty Louis Girardot brut, Bohemia Sekt Prestige brut i demi sec ze San Francisco International Wine Competition, ve Francii na Vinalies Internationales získal rovněž Bohemia Sekt Prestige brut stříbrnou medaili. Velký úspěch zaznamenala i klidná vína na soutěžích Vinitaly ve Veroně či Concours Mondial de Bruxelles ve Francii.
Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo
www.templarske-sklepy.cz
Templářské sklepy Čejkovice navazují na své historické kořeny, které jsou bezesporu spojeny s příchodem řádu templářských rytířů ve 13. století. Toto čtvrté největší vinařství v České republice s ročním prodejem více než 7 milionů lahví je zároveň i největším vinařským družstvem se 430 členy a 1000 ha vinic. Mimo moderních výrobních technologií jsou dodnes využívány i 750 let staré sklepy. Portfolio nabízených vín je velmi široké, zahrnuje vína jakostní, přívlastková, archivní a speciální.
Již potřetí se bude společnost prezentovat na veletrhu ProWein v německém Düsseldorfu. Po úspěšném etablování na slovenském trhu a pronikání na polský trh se Templářské sklepy Čejkovice znovu vrací oslovit návštěvníky ze severu Evropy, kteří veletrh hojně navštěvují.

Vinařství Petr Skoupil, a.s.
www.skoupil.com
Historie rodinného vinařství sahá do poloviny 19. století. Vinohradník a vinař Petr Skoupil vinařství provozuje nepřetržitě od roku 1992. Vychází z historických kořenů pěstování vinné révy a výroby vína v regionu Velké Bílovice. Vinařství však současně stále hledá své nové cesty k vysoké kvalitě vín 35 hektarů vlastních vinohradů je velmi pečlivě obhospodařováno s důrazem na ekologicky citlivé techniky a redukovanou sklizeň hroznů. Chemické přípravky jsou aplikovány pouze omezeně. Hrozny se zpracovávají bezprostředně po sběru výhradně mechanicky šetrnými postupy. Vína jsou vyráběna ze samotokového moštu řízeným kvašením, vybrané partie některých vín zrají v sudech z francouzského dubu. Výsledkem jsou odrůdově čistá a zajímavá přívlastková vína vyznačující se širokým spektrem primárních aromatických látek a výrazně ovocným charakterem. Vína již získala mnohá ocenění na tuzemských i zahraničních soutěžích, např. Vinalies Internationales, Concours Mondial de Bruxelles, San Francisco International Wine Competition (Best of Nation 2x), Prague Wine Trophy, Mundus Vini.
Veletrhu ProWine 2010 se Vinařství Petr Skoupil, a.s. zúčastní letos poprvé a představí zde svá odrůdová přívlastková vína např: Rulandské šedé, Müller Thurgau, Veltlínské zelené ročníku 2009, z červených pak Modrý Portugal, Frankovku a Merlot ročníku 2008.

Nové Vinařství, a.s.
www.novevinarstvi.cz
NOVÉ VINAŘSTVÍ patří k nejprogresivnějším vinařstvím v České republice. A to především díky progresivnímu přístupu k pěstování hroznů a výrobě vína, kladoucímu důraz nejen na kvalitu samotného vína, ale i na kvalitu obalu. Nové Vinařství použilo jako první v České republice moderní šroubové uzávěry a následně i skleněné uzávěry VINO–LOK. V roce 2007 pak získalo cenu „Manažerský počin roku v oblasti designu“, čímž byla ohodnocena enormní snaha vinařství o kvalitní zpracování ambaláže vín.
NOVÉ VINAŘSTVÍ obhospodařuje 110 ha vlastních vinic nedaleko rakouských hranic, asi 70 km severně od Vídně. Ve vinicích se pracuje velmi pečlivě s důrazem na co nejvyšší kvalitu hroznů. Provádí se značná redukce hroznů, takže se průměrně získává z jednoho keře jedna láhev vína. Sklizeň se provádí výhradně ručně. V NOVÉM VINAŘSTVÍ se vyrábí pouze bílá a růžová vína. Tyto se na trh uvádí pod těmito značkami: Cuveé – směsná vína, Cépage – odrůdová vína, Léger – nízkoalkoholická vína, Murmure – perlivá a šumivá vína a Jus de Cépage – hroznové mošty.
Nové Vinařství získalo za čtyři roky své existence 10 medailí z prestižní londýnské soutěže vín DECANTER WORLD WINE AWARDS a 8 medailí z CONCOURS MONDIAL DE BRUXELLES.

Národní vinařské centrum, o.p.s. / Vinařský fond
www.vinarskecentrum.cz / www.vinarskyfond.cz
Národní vinařské centrum je obecně prospěšnou společností se sídlem na zámku ve Valticích. Jeho cílem je propagace a podpora moravských a českých vín a vinařství, a to nejen prostřednictvím soutěže a degustační expozice Salonu vín ČR, ale také vydáváním odborné literatury, pořádáním školení a seminářů a také obecná propagace moravských a českých vín v úzké spolupráci s Vinařským fondem České republiky.
Vinařský fond vznikl v roce 2002 na základě změny „vinařského zákona“. Před vstupem ČR do EU podporoval výsadbu vinic ve vinařských oblastech Morava a Čechy; dnes podporuje výhradně marketing vína, rozvoj vinařské turistiky a informuje veřejnost o vinohradnictví a vinařství. Vinařský fond pracuje na obdobné bázi jako organizace v ostatních vinařských zemích Evropy.