Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Festival otevřených sklepů zaplnil sklepy na Mikulovsku

21. 10. 2009 14:58

Tisková zpráva, Nadace Partnerství

Brno (19. října 2009) - Festival otevřených sklepů, který proběhl o víkendu 17. a 18. října v Mikulově, Bavorech a Perné přilákal milovníky vína z celé republiky, ale i ze zahraničí. Téměř tisícovka návštěvníků zaplnila šestnáct vinařství. „Vína se nám moc líbila a s organizací jsme také velmi spokojeni. Přišli bychom v každém počasí, takže dnešní sluníčko bereme jako odměnu,“ říká jedna z účastnic festivalu, Kateřina z Liberce.

Překvapivě příjemné víkendové počasí doplnilo vinařské zážitky téměř tisícovky lidí z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Kromě návštěvníků ze Slovenska nebo Rakouska se na Mikulovsku objevili i hosté z Kanady, USA i Francie. „Ve srovnání s předchozími festivaly, které se konaly letos na jaře a v létě, přišlo řádově o několik set lidí více, což nás utvrzuje v tom, že pro vinařskou turistiku je zajímavá každá roční sezóna,“ vysvětluje manažer festivalu, Aleš Tureček. Organizátoři museli pro některé návštěvníky zajišťovat ubytování v sousedních obcích, protože kapacita Mikulova byla již dva týdny před festivalem naplněna. „Nás je tady 12 lidí z Malacek a ubytování jsme si zajistili již před dvěma měsíci. Kamarádi mě pověřili zajistit hned příští týden ubytování na Znojemsku, kde má být Festival otevřených sklepů příští rok na jaře,“ řekla nám mladá vinařka ze Slovenska.

Díky kvalitní organizaci a kyvadlové dopravy nebylo nikde přeplněno a spokojeni byli jak návštěvníci a organizátoři, tak samotní vinaři. „V pátek se u mě otočilo několik stovek návštěvníků, kteří se v neděli vrátili nakoupit. Zájem mě opravdu překvapil, hlavně v neděli jsem už ani nestíhal vína lahvovat,“ popisuje festival Maxmilián Holec z Perné. Potěšení z vysoké návštěvnosti a kultivované atmosféry vyjádřil i majitel Vinařství Volařík v Mikulově.

Víme, že na vysoký počet návštěvníků měla vliv pověst Mikulova a jeho okolí, ale věřím, že se nám daří budovat image kvalitní akce,“ říká otec myšlenky Festivalu otevřených sklepů, Juraj Flamik z Partnerství, o.p.s. Další festivaly se v roce 2010 odehrají v dubnu na Znojemsku a v listopadu na Kyjovsku. „V létě bychom ještě chtěli společně s vinaři z Němčiček uspořádat hudební akci s názvem Písničkáři mezi sklepy,“ zve Juraj Flamik.

Více informací na www.otevrenesklepy.cz

Kontakt: Aleš Tureček, tel. 603 293 452, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Kontakt pro média: Martin Gillár, tel. +420 775 958 907, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Festival otevřených sklepů je unikátním produktem zážitkové a vinařské turistiky. V jeho rámci se milovníkům vína, kultury a nevšedních zážitků třikrát do roka na jeden víkend otevřou desítky sklepů v několika obcích jedné z vinařských podoblastí jižní Moravy.
Mají tak příležitost :
• ochutnat na 200 vín nejlepších vinařů přímo ve sklepech, kde vznikají
• dozvědět se vše o vzniku, zrání a degustací vín
• srovnat vzorky vín i přístup jednotlivých vinařů k jejich výrobě a prezentaci v rozsahu a kvalitě, která na jižní Moravě nemá obdobu.

To vše v jedinečné atmosféře jižní Moravy a za doprovodu kulturních a gurmánských akcí.

Partnerství, o.p.s., (pořadatel Festivalu otevřených sklepů) byla založena Nadací Partnerství za účelem poskytování služeb pro udržitelný rozvoj komunit, obcí a jejich partnerů z neziskového a podnikatelského sektoru. Nabízí služby v oblasti podpory udržitelného rozvoje a udržitelného cestovního ruchu.