Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Moravská vína v Maďarsku - X. Vinagora Šoproň

24. 6. 2009 12:17

Tisková zpráva, Dr. Luboš Bárta

S podtitulem „kompas vín střední Evropy“ (Közép-Europa Bor-iranytüje) skončila v neděli v maďarské Šoproni další soutěž světového „grand slamu“ Vinofedu a O.I.V., desátý ročník maďarské Vinagory. Pořadatelem byla jako v předcházejících 18 letech (až do loňského roku byla Vinagora pořádána jako bienále) nezisková organizace pro podporu maďarského vinařství Borkultura kht.

V soutěži soutěžilo 542 vín z 21 zemí od Austrálie po USA, v tom 70% domácích maďarských vín, čtyři moravská vína a 15 slovenských.

Během tří hlavních degustačních dnů hodnotili degustátoři z 15 zemí do notebooků každé víno hned ze tří aspektů – tradiční stobodovou tabulkou O.I.V. a UIOE, kvantitativním „pavoukem“ podobným systému hodnocení podniků v časopise Forbes a slovní deskripcí vzhledu, vůně, chuti a případných vad výběrem z obsáhlých nabídkových menu. Výhodou unikátního programu BirálNet3 je, že všichni zúčastnění producenti dostanou v krátké době od pořadatele k dispozici analýzu svých soutěžících vín, zpracovanou na základě hodnocení předních světových odborníků.

Čtvrtý den byl příslovečnou třešničkou na dortu – ze vždy pěti nejvýše hodnocených vín v každé ze 6 hlavních kategorií jsme vybírali šampiony letošní Vinagory.

Z moravských vín dosáhl pozoruhodného výsledku Vít Esterka z Čejkovic resp. jeho v dubu zrající suchý Dornfelder 2008 – zemské víno. Byl zařazen hned jako první soutěžní víno po červeném kalibračním vzorku ve 2. sérii pátečního hodnocení; navzdory nevýhodnému zařazení komise rozpoznala jeho kvality a udělila mu 87 bodů, tedy stejně, kolik shodně získali pozdější šampioni kategorie bílých suchých vín a kategorie fortifikovaných vín a jen o bod méně, než získal budoucí šampion mezi červenými víny. Skvělý výsledek! Při těsných bodových rozdílech ale ani těchto 87 bodů nestačilo na kvalifikaci do nedělního master tastingu o šampiona kategorie, i tak se ale jedná o výjimečný a vpravdě pozoruhodný výsledek moravského červeného vína na mezinárodní scéně!

Další moravské vzorky skončily pod konečnými medailovými limity, i když Sauvignon blanc 2008 ze Znovínu Znojmo překonal minimální hranici 82 bodů pro udělení stříbrné medaile, nevešel se však do 30% limitu. Podle pravidel O.I.V. může být na mezinárodních soutěžích, pořádaných pod patronátem Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví (O.I.V.) oceněno medailí maximálně 30% soutěžících vín, z nichž všechna musejí překročit minimální stanovenou bodovou hranici.

Úplné výsledky oceněných vín najdete na www.vinagora.hu resp. na http://www.aborfesztival.hu/letoltes/vinagora_2009/eredmenylista_eng_teljes.pdf