Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce-pro-priznivce-vinarske-turistiky

Finálové Víno z blízka v Otevřené zahradě představí ve čtvrtek Jana Stávka a Vína jeho srdce

21. 8. 2017 14:47

Brno (21. srpna 2017) – Víno z blízka – festival moravských vín v Brně letos v rámci svého pátého ročníku přinesl novinku – degustaci Osobnost současného vinařství. Během čtvrtečních degustací se představují významné osobnosti tuzemského vinařství a v klidné atmosféře Otevřené zahrady se nabízí možnost osobního setkání s těmi nejzkušenějšími profesionály.

Během léta již zavítal do zahrady Miroslav Volařík, Miloš Michlovský a Pavel Vajčner, ve čtvrtek následuje poslední večer s osobností, kdy svou produkci a filozofii představí Jan Stávek z Němčiček. Závěr festivalu bude o dva týdny později patřit vinařům z oblasti Dolnokounicka.

Pořádání vinařských akcí v úzké spolupráci s moravskými i českými vinaři se věnuje Nadace Partnerství již více než deset let. Během posledních pěti let se v rámci letních degustací Víno z blízka v Otevřené zahradě a zimních Mikulášských degustačních víkendů snaží zvýšit zájem o moravské víno také u Brňáků. „Za ta léta jsme v zahradě představili na 20 vinařských obcí, 4 spolky VOC a 5 dvojic řízených degustací Duel vinařů. K tomu desítky dalších jednotlivých vinařství v rámci mikulášských degustací. Nápad nabídnout návštěvníkům i blízké setkání s těmi největšími vinařskými osobnostmi vzešel z našeho dlouhodobého setkávání s nimi. Vývoj vinařství u nás sleduji posledních 15 let a vidím, že nebýt velkých jmen a jejich projektů, všem by nám to šlo hůř. Rozvoj vinařské turistiky jako celého segmentu je pro nás totiž společným cílem,vysvětluje ředitel festivalů Juraj Flamik.

Celá oblast jde rychle kupředu i díky mladým vinařům, kteří se nebojí inspirovat také studiem a cestami do zahraničí. To má připomenout ocenění pro toho z letošních osobností o generaci mladšího, Jana Stávka. „Když si informace o působení enologa, vinaře, pedagoga, odborného autora, organizátora, specialisty na fortifikovaná vína a mistra vín rosé, inovátora i nositele tradic Jana Stávka dáme hezky na hromadu, je v tom jakýsi samospád. Něco přirozeného, podobně jako tzv. gravitační vinařství, které v Němčičkách buduje. Není proto náhoda, že jsme pro ocenění Osobnost současného vinařství vybrali z generace mladých vinařů právě jeho,“ vysvětluje Juraj Flamik. Ocenění bude předáno v rámci čtvrtečního večera v Otevřené zahradě.

Degustační večer s osobností začíná řízenou degustací nazvanou Vína mého srdce. Na třech dalších stanovištích v Otevřené zahradě jsou pak ve volné degustaci nabízeny jednotlivé řady vín. Osobnost s sebou přivede i hosta, vinaře, kterého vidí jako svého nástupce, přítele či mladý talent. Host připojí do volné degustace svá vína na samostatném stanovišti. Jan Stávek pozval vinaře Jiřího Uřičáře, který hospodaří v Tvarožné Lhotě na Strážnicku.

Celý seriál nabídl během léta 9 večerů, z toho 4 s vinařskou osobností. Degustace s Janem Stávkem se koná ve čtvrtek 24. srpna od 17.30 hodin. Poslední letošní večer nabídne přehlídku vinařů z Dolnokounicka, a to ve čtvrtek 7. září. K atmosféře večera přispěje i živá jazzová hudba a rozpálený gril s nabídkou restaurace La Bouchée. Informace a vstupenky na www.vinozblizka.cz.

Kontakt:
Juraj Flamik, ředitel festivalu Víno z blízka, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 606 763 117
Zdeňka Prokopová, PR a komunikace, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 515 903 121

Championem 25. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX se stalo Rulandské bílé, výběr z hroznů, 2015 z CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s.

4. 5. 2018 13:39, Pro tisk

Ve dnech 3. a 4. května se v nově rekonstruované budově Centra Excelence ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení 25. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Ocenění od špičkových mez ...

Vína z Moravy, Vína z Čech