Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce-pro-priznivce-vinarske-turistiky

Pálavské vinobraní – láska k vínu ve všech podobách

28. 8. 2013 07:42

Pálavské vinobraní je svátkem vína, vinařství a zejména poctou této kultuře a práci. Odborná veřejnost se soustředí na Národní soutěž vín mikulovské podoblasti, pro každoroční desetitisíce návštěvníků jsou připraveny nové poznávací zážitkové aktivity a degustace s prohlídkami vinařství. Turisty láká zejména kvalitní burčák a atmosféra vinařského městečka, dotvářená tóny muzikantů.

Naladit se na vinobraní mohou hosté už od čtvrtečního večera na Zpívání u vína a burčáku a připomenout si tak lidovou tradici koštování darů nové úrody. Od pátku probíhá na zámku Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti, na veřejné ochutnávce se mohou se zúčastněnými 427 vzorky vín od zhruba 50 vinařských firem seznámit i hosté, posedět nad vínem u cimbálu a kochat se pohledem na krásy celého města ze zámecké terasy. Šampioni výstavy budou slavnostně vyhlášeni v pátek v 17 hodin, úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci.

Mikulovskou programovou specialitou je zábavně – vzdělávací akce Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně. Je přístupná všem návštěvníkům, minulé ročníky měly velký ohlas a popularita této ojedinělé akce vzrůstá. Dětem je pak určena doprovodná soutěž Malý sommelier, která pěstuje základy vinařské kultury u nejmladší generace, o sommelierství se na zámku mohou přiučit i dospělí na Sommelierském minimu.

Novinkou letošního ročníku je zážitkový program pro veřejnost, na kterém si mohou návštěvníci, kteří přijíždějí z mnoha koutů republiky a výrobu vína neznají, vyzkoušet zpracovávání hroznů. Na zámecké terase u Udírenské věže předvede vinařství Sedlecká vína ukázky z tradičního postupu zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu. Čerstvě vylisovaný hroznový mošt se zde bude nabízet k ochutnání i koupi. Prezentace bude spojená také s ukázkou hroznů a listů, aby zájemci viděli rozdíly mezi jednotlivými odrůdami.

Řízené degustace je možno navštívit v zámeckém sklepení, kde se představí vinařství Víno Marcinčák, ve sklepení s obřím sudem a ve vinotéce Sv. Urbana bude nabídka vín ze společnosti Víno Mikulov. Na Náměstí je možné ochutnat lahodný burčák a přívlastková vína vinařství Vinofol. Celý víkend budou probíhat prohlídky a degustace ve Vinařství Galant a Vinařství Volařík.

Vinařské městečko vyroste opět v Kapucínské ulici, kde budou ochutnávky burčáků a vín dalších vinařství z mikulovské podoblasti, tradiční rybí a sýrové gastronomické speciality. Nebudou chybět ani cimbálové muziky. Vloni vinobraní přivedlo do města přes 40 000 lidí, organizátoři jsou však na tento počet připraveni díky měsícům příprav. Je proto zajištěno vše od možností dopravy speciálně vypraveným vlakem přes ubytování ve stanovém městečku. Rovněž i kvůli pohodovému průběhu se sem mnozí návštěvníci každoročně vracejí.

VSTUPNÉ

Během prázdnin je možné zakoupit permanentku na celé tři dny za 350 Kč, na místě za 400 Kč. Předprodej permanentek zajišťuje TIC Mikulov, tel. č.: 519 510 855, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., případně další předprodejní místa, která jsou uvedena na webových stránkách akce.

Podrobný program i aktuality jsou na webu www.palavske-vinobrani.cz

PÁLAVSKÉ VINOBRANÍ 2013
Festival vín, gastronomie a kultury s dlouhou tradicí, prestižní vinařskou soutěží, exkluzivním uměleckým programem, který se pořádá každoročně o druhém zářijovém
víkendu. Další informace k organizačnímu zajištění akce:
Bc. Lenka Křivánková - manažerka PR
Tel. 721 054 559, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.palavske-vinobrani.cz

 

Jižní Morava se pro rok 2020 stane centrem světového vinařství

6. 5. 2019 09:40, Pro veřejnost

Brno bude v roce 2020 hostit nejprestižnější mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles. V neděli 5. května to po závěrečném zasedání hodnotících komisí ve švýcarském Aiglé, kde se ...

Vína z Moravy, Vína z Čech