Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce-pro-priznivce-vinarske-turistiky

Víno z blízka – seznamte se s VOC víny v brněnské Otevřené zahradě pod Špilberkem.

4. 7. 2013 13:28

Pod názvem Víno z blízka se v rámci festivalu Jídlo z blízka představí v atraktivním prostředí moderní městské zahrady pod Špilberkem 4 spolky VOC z Moravy. Degustace VOC Znojmo, Mikulov, Modré hory a Blatnice se uskuteční formou čtyř samostatných zahradních slavností v areálu Otevřené zahrady Nadace Partnerství. Brnu se tak v červenci týden co týden představí hybatelé terroirového pojetí vín z Moravy. Vína se známkou VOC a další typická vína regionu představí samotní vinaři, členové spolků VOC a známý moravský sommeliér Libor Nazarčuk. Návštěvníci si můžou vína sami nasnoubit s uzeninami a sýry moravských výrobců.

V rámci letního festivalu Jídlo z blízka (www.jidlozblizka.cz) se uskuteční 4 samostatné degustace, na kterých postupně vinaři ze spolků VOC představí vína se známkou VOC a další typická vína svých terroir. Koncept Vín originální certifikace vychází z jedinečnosti místa, půdy, klimatu a vinařské tradice, které spoluvytváří nezaměnitelný charakter vína. „Chceme milovníkům dobrého vína a jižní Moravy představit obojí v jednom. K festivalu Jídlo z blízka patří i akce pod názvem Víno z blízka a vína VOC to opravdu do Brna nemají daleko. Čtyři degustace nabídnou jedinečnou možnost ochutnat čtyři sady vín velmi typických pro Znojmo, Mikulov, Modré hory a Blatnici,“ řekl organizátor akcí Juraj Flamik z Nadace Partnerství. Víno originální certifikace je známkou původu a nejvyšší kvality udělovanou samotnými vinaři v dané oblasti.

Ve čtvrtek 11. července od 17:00 do 21:00 se na šesti stanovištích Otevřené zahrady jako první představí 6 vinařství z VOC Modré hory. Celkem 33 vín k degustaci to má z Modrých hor do Brna rovných 35 km. K degustaci bude 9 vín se známkou VOC Modré hory a 24 dalších typických vín regionu. Kolekci VOC vín tvoří odrůdová a cuvée vína Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Regionální charakter vín budou dále představovat i bílá, rosé a červená vína odrůd Pálava, Sauvignon, Ryzlink vlašský, André nebo Zweigeltrebe. Zúčastněná vinařství: VÍNO J. STÁVEK, Němčičky; Vinařství Syfany, Vrbice; Vinařství Jedlička a Novák, Bořetice; Patria Kobylí, Kobylí; Vinařství Helena, Velké Pavlovice; Vinařství Horák, Vrbice.

V úterý 16. července od 17:00 do 21:00 otevře své lahve 6 vinařů z VOC Blatnice. Představí celkem 26 vín, z nich 10 VOC a 16 typických pro region Blatnicka. Se známkou VOC to budou Rulandské bílé i šedé a Ryzlink rýnský. Vinařskou vizitku regionu dále doplní odrůdy Rulandské modré, Kerner, Sylvánské zelené, Chardonnay a nebude chybět ani legendární cuvée Blatnický roháč. Zúčastněná vinařství: Víno Blatel; Vinařství Jaroslava Staňková; Vinařství Milan Hanačík; Víno Jan Polehňa; Vinařství Aleš Ratajský; Vinařství Jan Cícha.

Ve čtvrtek 18. července proběhne od 17:00 do 21:00 řízená degustace vín VOC Mikulov. Všech 9 vín, která v současnosti nesou ocenění VOC Mikulov, představí od 17:30 jeden z nejznámějších moravských sommeliérů Libor Nazarčuk. Vinařství Víno Marcinčák, Mikulov; Vinařství Holánek, Ivaň; Vinařství Kovacs, Novosedly a Reisten, Pavlov, budou představena výhradně víny VOC odrůd Rulandské šedé, Rulandské bílé a Ryzlink rýnský. Jedinečná příležitost srovnat VOC vína Mikulovské podoblasti ročníku 2011. Degustace bude doplněna o ochutnávku uzenin a sýrů.

Ve čtvrtek 25. července od 17:00 do 21:00 uzavře prohlídku VOC vín spolek VOC Znojmo. Šest vinařství: VINAŘSTVÍ RODINY ŠPALKOVY, Nový Šaldorf; Vinařství LAHOFER, Dobšice; VINO HORT, Dobšice; Vinařství WALDBERG Vrbovec; Vinařství Kořínek, Hnanice a poslední Piálek & Jäger, Dobšice, nabídnout k degustaci celkem 36 vín. Z nich 14 se známkou VOC a 22 dalších typických pro Znojemsko. Známku VOC mají vína odrůd Ryzlink rýnský, Sauvignon a Veltlínské zelené. Mimořádnou kolekci bílých, rosé i červených vín ze Znojemska pak doplňují Rulandské šedé, Tramín červený, Rulandské bílé, Neuburské, Chardonnay, Sylvánské zelené, Zweigeltrebe a Merlot.

Cena každé akce je 250 Kč, vstupenky na www.jidlozblizka.cz/doprovodny-program/vino-z-blizka/ Kapacita: max. 100 účastníků. Degustace vín i delikates firem MY FOOD MARKET a/nebo Orrero v ceně vstupného. Možnost zakoupení drobných lahůdek připravených restaurací La Bouchée.

Jako bonus obdrží návštěvníci kterékoliv akce festivalu Jídlo z blízka vstupenku na vánoční festival Víno z blízka www.vinozblizka.cz v hodnotě 690 Kč. Vstupenku zdarma získáte při zakoupení druhé vstupenky a použití dárkového kódu, který obdržíte e-mailem na adresu registrovanou rezervačním systémem festivalu Jídlo z blízka.

Srdečně vás zvou všichni vinaři z blízka, Slow Food – pořadatel festivalu Jídlo z blízka (www.jidlozblizka.cz) a Nadace Partnerství, pořadatel akcí Víno z blízka www.vinozblizka.cz v Otevřené zahradě (www.otevrenazhrada.cz) na adrese Údolní 33 v Brně, GPS: 49°11'51.727"N, 16°35'55.565"E

Kontakt: Ing. Juraj Flamik, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel 606 763 117