Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce-pro-priznivce-vinarske-turistiky

Přehlídka českých vín v Kutné Hoře

22. 9. 2009 10:29

17. ročník Svatováclavských slavností

Na konci září, u příležitosti oslav sv. Václava, patrona české země a patrona českých vinařů, se v Kutné Hoře tradičně konají Svatováclavské slavnosti, již několik let doplněné o přehlídku vín VO Čechy. Právem je tato výstava považovaná za vůbec největší přehlídku českých vín.

Ta bude letos o to zajímavější, že se 21. srpna v Kutné Hoře uskutečnilo hodnocení „Nominační a soutěžní výstavy vín vinařské oblasti Čechy“. Výstavy se zúčastnilo na 20 nejvýznamnějších vinařů a vinařských podniků, kteří soupeřili o nejlepší umístění – Championa výstavy, zlaté a stříbrné medaile. Výsledky jsou zatím neoficiální, k jejich zveřejnění dojde dne 25. září. Účast při slavnostním ceremoniálu přislíbili téměř všichni vinaři VO Čechy. Ceny bude osobně předávat ing. Jakub Šebesta, ministr zemědělství ČR.

Dne 26. září proběhne degustace soutěžních vín, včetně Championa výstavy a všech vín medailových, pro nejširší veřejnost.

Výstavy se každoročně zúčastní cca 300 - 500 návštěvníků. Patří k nim jak běžní konzumenti a milovníci vína, kterých každoročně přibývá a kteří se v dalších letech vrací, ale i uznávané osobnosti vinařského života. Na prvním místě nelze nejmenovat p. prof. Viléma Krause. Letos slavnosti navštíví ing. Antonín Králíček, vedoucí oddělení pro víno na Ministerstvu zemědělství České republiky, p. Jiří Čábelka, předseda Cechu českých vinařů, p. Stanislav Rudolfský, tajemník Cechu českých vinařů, spisovatel Bohumil Vurm a mnozí další.

Záštitu nad letošními slavnostmi převzal Ing. Jakub Šebesta, ministr zemědělství České republiky, který zároveň poskytne pohár pro Championa soutěže. Zapomenout nelze ani na významné představitele Města Kutná Hora. Mezi pravidelné návštěvníky počítáme i odborníky z gastronomie, vinoték a obchodníky s vínem. Ctí je pro nás každoročně přivítat významné osoby společenského i podnikatelského života.
V minulosti nás svou návštěvou poctili zástupci římskokatolické církve – P. Jan Uhlíř, který požehnal vínu i prvnímu kutnohorskému sektu. Vzpomenout a poděkovat musíme i sestrám řádu sv. Voršily – v prostorách jejich kláštera se totiž celá slavnost odehrává.