Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Výzva vinařům, kteří mají zájem spolupracovat na národní značce mladých vín Svatomartinské

8. 9. 2005 12:54

Aktualizováno

Žádáme všechny vinaře, kteří mají předběžný zájem o participaci na této značce, aby se ozvali do 17. 9. 2005 na e-mail svcr@svcr.cz, nebo telefon 519 346 495 případně 519 348 982 abychom je mohli přímo konkrétněji informovat.

Aktualizováno

Žádáme všechny vinaře, kteří mají předběžný zájem o participaci na této značce, aby se ozvali do 17. 9. 2005 na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo telefon 519 346 495 případně 519 348 982 abychom je mohli přímo konkrétněji informovat.

---------------------------------
Vážení vinaři,

srpnu tohoto roku byla podepsána smlouva mezi majitelem značek Svatomartinské a Martinské ing. Jiřím Kopečkem a Vinařský fondem ČR o převodu těchto značek na Vinařský fond ČR a tím i možnosti využití této značky daleko větším počtem našich vinařů.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od této doby se pod touto značkou prodává mladé víno především odrůdy Modrý Portugal (viz článek ve Vinařském obzoru 12/2004, str. 594).

Předpokladem je, že „Svatomartinské“ se stane alespoň v naší republice podobným fenoménem, jako francouzské „Beaujolais“. Značka bude využitelná pro všechny registrované vinaře v ČR; samozřejmě za splnění podmínek daných Vinařským fondem.

Pod značkou „Svatomartinské“ by se měly prodávat tyto druhy a odrůdy vín:

· bílé víno, odrůdy Müller-Thurgau a Veltlínské červené ranné typová charakteristika: příjemné, vyrovnané, svěží ovocité víno, suché

· růžové víno, odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké; typová charakteristika: příjemné, dobře pitelné ovocité růžové víno, suché

· červené víno, odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké; typová charakteristika: hladké sametové víno, odbourané kyseliny, případně karbonická macerace, suché.

Každý typ může být vyráběn z uvedených odrůd – buď samostatné odrůdy, nebo cuvée těchto odrůd. Před uvedením na trh bude každé víno posouzeno nezávislou komisí, která zhodnotí, zda senzorické parametry vína odpovídají požadované charakteristice. Pokud ano, bude vinař moci využívat společnou grafickou známku Svatomartinského. Předpokládá se, že vinaři budou moci použít grafickou známku na své etiketě (za předpokladu zachování grafického manuálu známky), nebo také využít společnou vzorovou etiketu.

Dalším spojujícím kriteriem bude používání společných smršťovacích záklopek s grafickou značkou Svatomartinského. Předpokládá se samozřejmě, že vinaři budou platit poplatek za přihlášku vína k hodnocení a také poplatek za každou vyrobenou láhev (tento poplatek bude spojen se společnými záklopkami na láhvích). Tyto poplatky využity pouze náklady spojené s hodnocením vín a administrativou. Přesná kalkulace bude včas oznámena podle počtu předběžných zájemců a objemu vína.

Vinařský fond bude vkládat prostředky Fondu na společnou a efektivní propagaci této značky. Propagace bude spočívat jednak ve výrobě společných reklamních materiálů (nabídkové lístky na stoly, letáčky, postery do restaurací a vinoték), v propagační kampani v médiích a samozřejmě také na oficiální webové stránce našeho vinařství www.wineofczechrepublic.cz

První otevírání láhví nového „Svatomartinského“ bude probíhat každý rok 11.11. v 11 hod. na slavnostních akcích v Brně a v Praze a samozřejmě ve vybraných vinotékách a restauracích po celé zemi.

V současné době probíhá konkretizace podmínek a podrobností pro využití této značky. Podrobné podmínky pro využití této značky budou zaslány vinařům, kteří projeví zájem, co nejdříve.


Pavel Krška

---------------------------------
Toto oznámení je zasíláno abonentům novinek na www.wineofczechrepublic.cz , do kterých jsme zařadili také všechny vinaře registrované na této stránce (s e-mailovou adresou) - pro novinky s parametrem "pro odborníky". Pokud nemáte zájem o další zasílání, můžete se odhlásit standardním způdobem uvedeným v průvodním e-mailu.