Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinné trhy budou mít premiéru v Mikulově

2. 4. 2009 10:17

Po velmi úspěšných vinařských akcí uskutečněných na Prestižních degustacích moravských vín v areálu Hotelu Zámeček se podnikatel ing. Ševčík rozhodl rozšířit své aktivity v propagaci vína. Letos poprvé se slavnosti vína budou odehrávat pod ochrannou známkou „Mikulovské vinné trhy“.

Jejich součástí bude i první mistrovství ČR „Natažení koštýře vína načas“. Důvodem pořádání vinných trhů je obrovský skok v kvalitě moravských vín, která právem konkurují světové špičce. Dalším neméně významným faktorem je to, že přes Mikulov ročně projíždí tisíce turistů ze severních zemí, kde víno vůbec nepěstují. Proto jsme se již nyní rozhodli vložit pozvánky do jídelních lístků, na internet a reklamní tabule, aby zahraniční turisté včas reagovali na zajímavou vinařskou akci a mohli si provést rezervaci. Očekáváme, že velkou část turistů tvoří obchodní cestující, kteří vyhledávají nové zboží. Tak tomu bylo již za Sámovy říše, kdy kupecké karavany projížděly kolem Pálavy od Skandinávie po Balkán a zpět.

1. Mikulovské vinné trhy se konají v sobotu 23.května 2009 od 10:00 hod. V hotelovém Moravském sklípku bude probíhat košt bílých vín za doprovodu cimbálové muziky. V samotném areálu pak degustace vín červených. Příjemné atmosféře celé akce přispěje také hudební duo Eva a Vašek. Nedílnou součástí celé akce bude převoz návštěvníků do vinařství Víno Mikulov stylovým koňským kočárem, kde bude probíhat rovněž řízená degustace. O občerstvení bude bohatě postaráno, neboť bude probíhat mezinárodní přehlídka kotlíkových fazulových polévek tzv. „fazulňačka“, 0,2l/20Kč. V neposlední řadě budou v areálu stánky s dalším občerstvením např. bramboráky, trdelníky, grilované ryby apod.

K účasti na vinných trzích jsou zváni všichni výrobci vín. Mohou se účastnit střední i drobní vinaři. Odběr vzorků proběhne od 25. 4.2009 do 4.5.2009 v recepci Hotelu Zámeček nebo ve firmách Agrico Břeclav, Agrico Velké Pavlovice a Agrico Hodonín.

Při hodnocení vín budou platit přísná pravidla. To proběhne za účasti degustátorů, kteří musí mít platné senzorické zkoušky SZPI nebo degustátorské zkoušky podle evropských norem ISO a DIN. To vše bude pod vedením odborného garanta Moravského sommeliera Libora Nazarčuka. Moderátorem celé akce bude Branko Černý, známý degustátor a publicista. Do čestného předsednictva byli nominováni Mgr. Petr Gandalovič (ministr zemědělství), Ing. Jakub Šebesta (ředitel SZPI Brno), Mgr. M. Hašek (hejtman JMK), prof. Hlušek J. (rektor MZLU Brno), prof. Wendsche P. (přednosta traumatologie UN Brno), prof. Černý J. (kardiochirurgie FN Brno), Ing. Hajda J. (senátor PČR), ing. Košťál R. (starosta Mikulova) a další členové, kteří již přislíbili účast.

Přihlášení soutěžících na mistrovství ČR „Natažení koštýře vína načas“ proběhne až v den akce 23.5.2009 od 10:00 – 14:00 hod. První cena bude zlatý pohár s titulem „Sklepmistr Mikulovských vinných trhů 2009“.

Vinaři, kteří se chtějí prezentovat vínem a chtějí získat zlatý pohár – šampiony Mikulovských vinných trhů či jiné ocenění vítězných odrůd, by se měli přihlásit na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo +420 602 74 99 09.

Statut, přihláška a pozvánka jako soubory pod zprávou ke stažení.