Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Češi vypijí deset milionů lahví sektu

Ústecký deník, 29.12.2006

Tradičně se na konci roku mění čeští pivaři v milovníky vín, sektů a šumivých nápojů. Výrobci nápojů prodávají v posledních dvou měsících v roce vůbec nejvíc a trhají rekordy. Lidé svými hrdly nechají protéct miliony litrů 'šampusu'.

Jen na Silvestra vylétne z lahví téměř na deset milionů korkových zátek. Vždyť největší výrobce šumivých vín v zemi, Bohemia Sekt, předpokládá, že Češi otevřou k uvítání Nového roku na čtyři miliony lahví z jejich sklepů. Druhý největší výrobce, jablonecká společnost Soare, vyexpeduje jen v prosinci 3600 tisíc lahví sektů, vín i šumivých nápojů, v listopadu už prodala lahví přes dva miliony. A spotřeba rok od roku stále stoupá. Oproti loňsku asi o patnáct procent. Holt zřejmě mnozí z nás od půllitrů s rezavým mokem přesedají k elegantním sklenkám na štíhlé nožce naplněným zlatavým vínem s bublinkami.

Ty tam jsou doby, kdy si mohli lidé z regálů vybírat maximálně ze dvou druhů sektů. Výrobci se předhánějí v nabízení novinek. Děti si tak mohou přiťuknout nealko Rychlými špunty, na ženy čekají sladké sekty, muže může pošimrat na jejich mlsném jazyku ostrý sekt třeba s ruským jménem a třeba na dietní vytrvalce čeká v záloze sekt light. Výrobci právě letos přišli s vůbec největším množstvím novinek. A není se co divit, vždyť krkem každého průměrného Čecha ročně protečou skoro dvě lahve sektů.

(bln)