Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Pijeme méně tvrdého alkoholu

Právo, 18.6.2007

Češi pijí stále více vína, jehož spotřeba na hlavu za posledních osm let stoupla o litr na loňských 17 litrů.

Naopak tvrdého alkoholu se konzumuje méně než dřív. Loni si dal každý Čech podle odhadů v přepočtu asi 7,8 litru lihovin proti 8,2 litru v roce 1998.

V loňském roce každý Čech podle dostupných čísel a odhadů zkonzumoval v průměru 183 litrů alkoholických nápojů. V přepočtu je to zhruba deset litrů čistého alkoholu. Z toho asi 1,9 litru představovalo víno, 3,1 litru lihoviny a největší část - polovinu - pivo.

Mírně klesající spotřebu tvrdého alkoholu podle prezidenta Unie výrobců lihovin Vladimíra Steinera ovlivňují hlavně změny životního stylu a nárůst automobilismu. Spotřebitelé se ale prý vracejí k tradičním domácím výrobkům.

Nejoblíbenější z alkoholických nápojů přesto zůstává pivo, kterého se v tuzemsku vypije stále kolem sto šedesát litrů na hlavu ročně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a profesních organizací.


(zr)

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech