Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Bučovice o víkendu přilákaly znalce vína

Vyškovské noviny, 18.5.2007

Dražba vzácné lahve vína Müller Thurgau z Mikulova, krásné prostředí, ale hlavně stovky vzorků vín k degustaci.

To byla lákadla již osmého koštu na zámku v Bučovicích.

Za čtyřicet let starý vzorek Müller Thurgau nakonec nový majitel v dražbě zaplatil patnáct set korun a přiřadil se tak k dvacítce znalců, kteří mají tuto značku doma.

Magnetem pro návštěvníky koštu byly už samotné prostředí. 'Prostory památky dávají celé akci neobyčejnou atmosféru,' domnívá se předseda sdružení zámeckých vinařů Bučovicka Aleš Navrátil.

Pořadatelé připravili bezmála tisíc vzorků vín. 'Poskytlo je asi pět set vinařů z různých koutů Moravy,' odhaduje Navrátil. Podle něj i v největších vinařských oblastech bývá menší výběr než v Bučovicích. 'Například ve Velkých Bílovicích, kde jsme byli před čtrnácti dny, bylo jen šest set vzorků,' říká Navrátil.

Zájem vinařů prezentovat v Bučovicích ukázky svého umu je velký. Přesto je náročné připravit každoročně košt vín. 'Někteří nám víno přivezou, ale často se nám stává, že sami musíme jet pro vzorky,' vysvětluje Navrátil. A to vyžaduje spoustu práce po celý rok. Vinaře nejdříve osloví, přivezou jim přepravku s prázdnými sklenicemi. 'Poté k nim musíme jet ještě jednou a vzít si od nich vzorky,' doplňuje.

Tím to však nekončí. Vína v Bučovicích uloží do sklepů, roztřídí je a polepí tak, aby při ochutnávání nikdo nepoznal, odkud pochází. 'A nakonec ještě musíme jet za těmi vinaři, kteří vyhráli, abychom jim předali diplom,' řekl Navrátil.

Že snaha organizátorů není marná, dokazuje bohatá návštěvnost. Dobré jméno koštu se dostalo i za hranice Bučovicka. Potvrzují to slova obyvatele města, který se akce účastní každý rok. 'Všímám si, že je tady oproti předchozím létům více lidí, kteří nejsou z Bučovic,' myslí si Jan Haluza. Podle něj je to pochopitelné. Každý tu ochutná, co není jinak běžné.


JOSEF KOUDELKA