Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vína porovnali světoví odborníci

Mladá fronta Dnes, 21.4.2007

Osm výrobců vína se nebálo dát ochutnat své vzorky špičkovým světovým sommeliérům, kteří hodnotili vína v soutěži Svátek jara.

Její čtvrtý ročník vyhrálo v Českém centru v Paříži slámové víno Ryzlink vlašský od firmy Víno Marcinčák.

'Porotě předsedal sommeliér Jean-Michel Deluc, který provozuje největší internetový obchod s vínem,' zdůraznil jeden z organizátorů Miroslav Jandera. Vinaři tak podle něj jdou s kůží na trh a čeká je přísné hodnocení. To je také jeden z důvodů, proč zatím nemá soutěž takovou účast jako jiné podniky pořádané českými vinařskými odborníky. Letos se přihlásila vinařství Znovín Znojmo, Soare Sekt, Víno Zaječí, Rodinné vinařství Jedlička and Novák, vinařství Lahofer, Víno Marcinčák, Vinařství Stapleton and Špringer a Vinařství Michlovský. 'Letošní ročník potvrdil, že u bílých vín a sladkých vín patříme ke světové špičce. U červených vín máme stále ještě rezervy,' dodal Jandera.

Podle ředitele Znovínu Znojmo Pavla Vajčnera se moravští vinaři snaží často zbytečně napodobovat červená vína z Francie nebo Itálie, kde ale pro jejich pěstování panují mnohem příznivější podmínky. 'Měli bychom se raději snažit jít svou vlastní cestou a nabídnout originální vína,' řekl.


(ČTK)