Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

V Sádku přicházejí s naučnou vinařskou stezkou

Mladá fronta Dnes, 20.3.2007

Značným turistickým lákadlem bude v letošní letní sezoně nová naučná vinařská stezka po vinohradech v Sádku pod stejnojmenným hradem nedaleko Třebíče.

Nejzápadnější moravskou vinařskou oblast totiž prošpikují téměř dva kilometry stezky, na níž si přijdou na své ti, kdo chtějí alespoň trošku proniknout do tajů vinohradnictví.

'Na Vysočině jde o raritu. 'Vždyť v kraji není žádný jiný vinohrad, natož takováto unikátní stezka,' zasmál se jeden ze spolumajitelů sádeckých vinic Lubomír Lampíř.

Při pouti vinicemi naleznou výletníci tabulky s popisem i fotkami jednotlivých odrůd. 'Jedinečnost naší stezky spočívá v tom, že všechny odrůdy budou barevně zobrazeny a detailně popsány na cedulkách. Lidé mohou putovat vinicemi s doprovodem a odborným výkladem,' poznamenal Lampíř. Průvodcovství se zhostí sám Lampíř společně s druhýmspolumajitelem Ladislavem Čechem. Výchozím bodem budou agátové pergoly, na něž je vyvedeno čtyřicet různých odrůd révy. 'Všechny odrůdy jsou rodu Vitis a mnohé z nich jsou ojedinělé vzhledem ke svému dávnému původu, především z Proles pontica a nacházejí se jen na několika málo místech světa,' popsal Lampíř. Návštěvníci si také prohlédnou ukázky různých typů řezu a vedení révy vinné.

'Putování končí degustací vín místních i vín z jiných oblastí Moravy,' podotkl Lampíř. Naučnou vinařskou stezku otevřou vinohradníci slavnostně 1. června. 'Bude k dispozici v každou denní dobu do 30. září. Počítáme se zhruba hodinovou prohlídkou, včetně ochutnávky,' zmínil se spolumajitel vinic s tím, že vybudování stezky trvalo tři roky. 'Chtěli jsme nabídnout něco navíc laikům i odborníkům a obohatit zdejší agroturistiku,' podotkl Lampíř.


(myš)