Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinaři se chtějí mít jako Rakušané

Mladá fronta Dnes, 23.2.2007

Chystá se reforma: vína je totiž moc a pálí se na líh

Blíží se rozhodování o přerozdělování důležitých peněz a vinaři 'tlačí na pilu'. Přesněji řečeno na vládu.

Žádají stejné dotace, jako mají Rakušané. 'Nejde vlastně o dotace, ale o úhradu zvýšených nákladů na šetrnější způsoby pěstování vinné révy,' vysvětlil předseda Svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo.

Nejde o nový požadavek. Vinaři, kteří hospodaří ekologicky, dříve dostávali dotace ve výši 7300 korun na hektar. Po náročných jednáních s vládou si loni vymohli 14,3 tisíce korun. Ani to ale podle nich nestačí.

'Požadujeme stejnou částku, jakou mají v Rakousku, tedy aby začínala na zhruba 507 eurech na hektar a pak se zvyšovala podle příkrosti terénu,' tvrdí šéf vinařského svazu.

Například u vinice strmé více než 11 stupňů činí sazba v Rakousku 700 eur na hektar. To je v přepočtu přes dvacet tisíc korun. 'Čím větší svah, tím je potřeba i více energie na jeho obdělávání,' vysvětlil Sedlo.

Vinaři tvrdí, že kvůli nerovným podmínkám nemohou Rakušanům konkurovat. O penězích z Evropského zemědělského fondu na rozvoj venkova vláda rozhodne na jaře. 'Připomínkové řízení je 6. března, nařízení by pak mělo být v platnosti do 15. května,' přiblížil tajemník Svazu vinařů Martin Půček.


Reforma: stop nekvalitním vínům

Vinaři hledí v očekávání i do Bruselu, kde se projednává reforma, jejímž cílem je snížit nadprodukci evropského vína. To i přes velké dotace špatně konkuruje dovozům z USA, Chile či Jižní Afriky. Ročně se tak z neprodaného vína vypálí tisíce hektolitrů lihu. Výsledkem reformy má být méně nekvalitních evropských vín na trhu.

Moravští vinaři s reformou souhlasí, z některých navrhovaných bodů však mají obavy. Vadil by jim například zákaz zvyšování cukernatosti moštů řepným cukrem. Nepřijatelná by pro ně byla i dobrovolná likvidace vinohradů, na což komise plánovala poskytnout kompenzace 2,4 miliardy eur. Přitom v roce 2013 má být zrušen stávající zákaz nové výsadby vinic. 'Lidově řečeno to znamená, že šikovné státy dostanou zaplaceno za to, že vytrhají vinice a na takto nachystané ploše zahájí v roce 2013 další výsadbu,' podotkl Půček.

Oba body se však zřejmě do reformy nakonec nedostanou. 'Evropský parlament již dal doporučení komisi, aby vše zůstalo při starém,' uvedl Sedlo.

VOJTĚCH SMOLA