Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Za nejlepším vínem na Moravu! Začínají košty

cestovani.idnes.cz, 23.2.2007

Kam na víkend, když sníh už letos nebude, jak hlásí meteorologové?

Místo do hor se teď můžete vydat do rovinatých nížin. Zejména, pokud máte chuť se odreagovat u sklenky dobrého vína a temperamentních tónů cimbálovky. Na jižní Moravě totiž nedávno začala sezona tradičních koštů.

Prohlédni fotky

Co je vlastně košt?

Akce, která vlastně ukáže nejlepší z nejlepších. V kalendářích se skrývá pod formulí "Výstava vín“ či daleko výstižněji "Výstava vín s ochutnávkou“.
Dříve, než obecní kulturní sály i sokolovny zaplní regály s hodnocenými vzorky, kolem kterých se budou tlačit desítky návštěvníků vyzbrojených skleničkami, proběhne běžné veřejnosti skrytý rituál. Ovšem ten nejpodstatnější: organizátoři výstavy obešlou blízké i přespolní producenty vína s nabídkou účasti na výstavě a současně je požádají o dodání vzorků. Pochopitelně v lahvích, bez identifikace výrobce.

Poté se v určitý den sejde odborná komise, která přihlášené vzorky ohodnotí. Hodnocenými vlastnostmi jsou vzhled, barva, vůně a samozřejmě chuť, přičemž se hodnotí každá odrůda zvlášť. Výslednou známku určuje součet bodů získaných v jednotlivých kategoriích, respektive součet výsledků, dělený počtem členů odborné komise, která jej degustovala. Přibližně dva týdny poté se koná výstava.


Časy se mění

Původně návštěvník po zaplacení nízkého vstupného ještě u stolku pořadatelů zakoupil malou skleničku "koštovačku“ (s logem výstavy) o velmi nízkém objemu, katalog vzorků se seznamem vystavovatelů a výsledky hodnocení. Poté si průběžně přikupovával (za velmi lidovou cenu) "talóny“, které u dlouhých pultů měnil za vzorky vína. Ty nejlépe ohodnocená obnášely třeba tři "talóny“ za koštovačku. Ovšem ochutnat "šampiona“ výstavy se podařilo málokdy – zájem byl vždy obrovský.

S přibývajícími sklenkami se zlepšovala nálada, obarvená tu cimbálovkou, tu dechovkou a současně se počaly rodit bláznivé nápady: takže z katalogové zkratky pro burgundské bílé – BB – se rázem stala Brigitte Bardot, případně se naopak degustovaly nejméně ohodnocené vzorky...

V současnosti užívaný systém je sice jednodušší, avšak daleko zrádnější: po zaplacení jednotného vstupného (průměrně okolo 200 Kč), které zahrnuje i výše zmíněné propriety, lze ochutnávat zcela zdarma. Tudíž výlet za vínem se může změnit v bakchanálii, na kterou nemusí být konzervativní jižní Morava zcela dobře připravena.

Košty


Příležitost pro laiky i obchodníky

Každopádně i tak je atmosféra koštu jedinečná. Pro pořádající obec představuje významnou společenskou událost, kde se leckdy sejdou i příbuzní z druhého konce republiky, místní vinaři mohou porovnat svoji úroveň s konkurencí sousedů i přespolních.


Naopak majitelé vinoték a nákupčí vína řádně prověřují úroveň vzorků: v profesionálním zápalu krouží sklenicemi, nasávají vůni a zuřivě si zapisují poznámky, aby posléze degustovaný vzorek vyplivly do příslušné nádoby. Mezi touto vřavou se proplétají laikové a večer celý košt vyvrcholí taneční zábavou.


K vínu tu bývají většinou podávány lehké pochutiny: klobásky, plátkové sýry, obložené mísy - řada návštěvníků si ale přináší i vlastní občerstvení.


Koncem dubna již pomalu hustota výstav vín slábne a z přehledů akcí se vytrácejí. Přichází totiž období tvrdé dřiny ve vinohradech, kterou s příchodem září vystřídají neméně oblíbená vinobraní a burčákové slavnosti.


Tradiční koštovačku již leckdy nahradila pořádná skleniceMůže se hodit


Několik nejbližších termínů

24. 2. výstavy vín - Žabčice, Tvrdonice, Měnín, Žeravice

24. 2. 30.jubilejní jihomoravská výstava vín v Brně

24. 2. Valentýnská degustace archivních vín, Čejkovice

24. 2. Vinařský bál na Sádku, Kojetice na Moravě

2. 3. Vinum Juvenale 2006 a Vinum Juvenale PRAESENTATIO (degustace vín ze soutěže a prezentace vinařských firem) - Brno

3. 3. Výstava vín - Týnec u Břeclavě, Němčičky (i vinařský ples), Traplice, Moravské Bránice

3. 3. Ochutnávka mladých vín - Nový Šaldorf, Sedlešovice

3. 3. Valtický košt

9. 3. Železničářský košt, Brno

10. 3. Výstava vín - Svatobořice, Vranovice, Lanžhot, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Tvarožná Lhota u Strážnice, Vacenovice, Kostelec u Kyjova

10. 3. Tradiční košt vín - Nosislav

17. - 18. 3. Tradiční košt, Moravský Žižkov

31. 3. Šardice, U Orla - 13 hod.

31. 3. Velké Bílovice, Sklepy - 11 hod. - Ze sklepa do sklepa

7. 4. Velké Pavlovice, vinné sklepy - 11 hod. (Otevřené sklepy)

8. 4. Starovice, Sokolovna - 14 hod.

21. 4. Výstava vín - Uherské Hradiště (kulturní dům Sady)


Užitečné weby

www.wineofczechrepublic.cz

www.jizni-morava.cz

www.ovine.cz

www.slovackatiskovakancelar.estranky.cz

www.velke-pavlovice.cz/

Bohužel značná část informačních materiálů s termíny existuje pouze v papírové podobě, je možné je získat prostřednictvím kontaktů na některých adresách, věnovaným regionům, jako např.

www.slovacko.cz/

www.mikulovskoregion.cz/

www.zidlochovicko.cz

JAN DOUBRAVNICKÝ