Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vyhlídky na kvalitní víno jsou dobré

Litoměřický deník, 22.2.2007

S dosavadním průběhem zimy jsou vinaři spokojeni

S dosavadním průběhem zimy jsou vinaři na Litoměřicku zatím spokojeni.

Díky malému počtu skutečně mrazivých dnů totiž letos nedošlo k poškození révy. Vyhlídky na kvalitní úrodu jsou tedy zatím dobré.

'S průběhem zimy jsme velice spokojeni. Zatím byla taková, jakou přesně vinaři potřebují. Bez velkých teplotních výkyvů a mrazivého počasí,' uvedl agronom Lobkowiczkého zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem Roman Marek. Nezvykle teplé počasí v lednu a únoru také umožnilo agronomům jednotlivých vinařství provést zimní práce ve vinicích o několik týdnů dříve. Budou tak mít více času na další jarní úkony.

'Momentálně ve vinicích provádíme řez révy,' potvrdil jednatel Žernoseckého vinařství František Kupsa. 'S řezem a vyvazováním révy jsme již téměř hotovi,' dodává Marek. Jak ještě podotkl, vyšetřený čas chtějí věnovat obnově oplocení okolo jejich nejrozsáhlejší vinice na Sovici. Stav porostu hodnotí Roudničtí také velice dobře. Kromě toho, že ho nepoškodily zimní mrazy, jej navíc posílilo podzimní počasí, kdy réví dobře vyzrálo.

Největším nebezpečím by pro vinohrady mohly být mrazy na přelomu března a dubna, kdy vinná réva zahájí naplno svůj růst. Pokud bude vinařům počasí vycházet i po zbytek roku, mohla by se kvalita letošního vína přiblížit loňské nadprůměrně kvalitní sklizni.

'Loni jsme sklidili až 60 procent v přívlastkové kvalitě,' dodal Marek.

Michal Závada