Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Habáni mají dobré následovníky

Hospodářské noviny, 7.2.2007

V moravských sklepích postavených před staletími křesťanskou sektou připravují dodnes kvalitní vína.

První písemné zmínky o vinařské obci Velké Bílovice pocházejí ze třináctého století. O rozvoj a slávu místního vinařství se nejvíce zasloužili v 16. - 17. století habáni, reformní novokřtěnci původem ze Švýcarska, kteří byli ze své vlasti vyhnáni a zakotvili na Moravě. Byli to kvalitní řemeslníci i zruční vinaři. Ve Velkých Bílovicích po nich zbyl dodnes používaný rozsáhlý vinný sklep z počátku sedmnáctého století. Ten využívá stejnojmenná vinařská společnost, která tradici spojuje s moderními technologiemi.


Unikátní půda a podnebí

Vína z Habánských sklepů dlouhodobě patří mezi to nejlepší, co se na jihu Moravy ve sklepích rodí. Je to dáno jak klimatickými a půdními podmínkami, tak i vloženou prací a umem místních vinařů. Populární jsou jak zdejší bílá, tak i červená vína, která mají ve Velkých Bílovicích jedna z nejlepších v zemi. Napomáhají tomu příhodné přírodní podmínky pro pěstování modrých odrůd. Mají u nás nezvykle vysokou barvu, jemný buket a dlouhou, plnou chuť se spíše nižší příjemnou kyselinkou.

Pro bílá vína z Habánských sklepů je typická menší jemná kyselina, což dává vínům určitou měkkost. Profilové odrůdy révy vinné Habánských sklepů jsou u bílých vín Sauvignon, Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Tramín červený, Chardonnay, Ryzlink rýnský, u červených modré odrůdy Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Frankovka, Rulandské modré a Cabernet Sauvignon. Vynikající vína lze v Habánských sklepích najít v bílých odrůdách především v Ryzlinku rýnském a Tramínu červeném, které dokážou obzvlášť těžit mineralitu a vysoký extrakt z bohatých sprašových půd. Obě odrůdy zde pravidelně dosahují vysoké vyzrálosti hroznů, jeden ze základních předpokladů pro přípravu kvalitních vín. Velmi pěkné je i červené Svatovavřinecké (viz Ochutnávka). Tato odrůda se objevila ve Velkých Bílovicích před sto lety a zdejší podnebí i půdní podmínky jí vyloženě svědčí.


Sběratelé medailí

Vína se značkou Habánské sklepy na etiketě se nyní připravují nejmodernějšími technologiemi. Ovšem klasický Velký sklep, který dostavěli habáni už v roce 1614, v jejich zrání, díky optimálním podmínkám, hraje pořád významnou roli. Potěšitelné je, že si novověcí 'Habáni' v jedné z našich nejvýznamnějších vinařských obcí nehrají na elitu, ale aktivně se zapojují do všech společných aktivit (viz akce Ze sklepa do sklepa).

Pravidelně získávají řadu ocenění doma i v zahraničí na prestižních vinařských soutěžích. V poslední době to byly například: Zlatá medaile na Concours Mondial de Bruxelles 2005, 1. místo v kategorii Grand Prix Vinex 2005 a Zlatá medaile na Valtických vinných trzích 2005. Společnost Habánské sklepy Velké Bílovice patří do uskupení Bohemia Sekt Starý Plzenec.

Libor ŠevčíkAkce

Pokud chcete ochutnat zajímavá vína z jedné z našich největších vinařských obcí, poznamenejte si už dnes datum 31. března. V tento den zde pořádají velkolepé turné Ze sklepa do sklepa. Pokud vám už nebudou stačit síly, můžete popojet o sklep dál vinařským autobusem. Návštěva Habánských sklepů je součástí této akce.


0chutnávka

Ryzlink rýnský 2005 Pozdní sběr

Vinařská oblast Morava

Podoblast slovácká

Obec Syrovín

Viniční trať Lysiny

Charakteristika: Milovníci Ryzlinku rýnského nebudou s tímto vzorkem určitě zklamáni. Vysoká mineralita, jemné petrolejové tóny, květnatost, tělnatost a dlouhá persistence je zážitkem srovnatelným s tím nejlepším z Rýna či Mosely.

Svatovavřinecké 2004 Jakostní víno odrůdové

Vinařská oblast Morava

Charakteristika: Příjemná ukázka z 'Habánů'. Kvalitní víno připravené z pro náš vinařský region typické modré odrůdy Svatovavřinecké. Jiskrná granátově rudá barva, svěží vůně i chuť, kvalitní doplněk k tmavým masům, zvěřině, ale třeba i k tučné huse.

Obě vína pocházejí z Habánských sklepů, Velké Bílovice 1284