Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Uctí původce burčáku

Právo, 6.2.2007

Letošní Burčákové slavnosti v Hustopečích na Břeclavsku budou mít nový bod programu.

Vinaři složí hold kouzlu, které umožňuje zrod vína. Odhalí sochu vinné kvasince.

'V domě U Synků odhalíme sochu vinné kvasinky. Pokud vím, tak nic takového nikde jinde v Evropské unii nemají. A když o tom dnes mluvím, tak doufám, že nás již v Evropě nikdo nepředběhne,' řekl Právu místostarosta Hustopečí Jiří Teplý (ODS).

Plán, o kterém hovořil starosta jako o tajném cíli, poprvé zveřejnil redakci Práva. V Hustopečích dnes bývalý starosta vykonává svou novou funkci na radnici jako neuvolněný s hlavním úkolem pomáhat zvelebení a šíření slávy vinařství regionu.

Rozhodujícím podnětem byla podle místostarosty podpora respektovaného odborníka na vinařství profesora Viléma Krause a dalšího znalce Fedora Malíka ze slovenské Modry. Spolu s dalšími odborníky z vysoké školy z Lednice se podíleli na odborném zpracování umělecké podoby kvasinky. Umělecké ztvárnění by mělo být asi z kamene, protože plast by význam okem neviditelného startéru vzniku vína degradoval.

Podobnou myšlenku před časem prezentoval také prezident Svobodné spolkové republiky Kraví hora Václav Petrásek. Když byl ale po komunálních volbách podivnou dohodou navzdory přesvědčivému volebnímu úspěchu odstraněn z postu starosty, myšlenka ke zřízení sochy kvasinky se kravihorským vinařům asi zkomplikuje. 'Stejně to není původní nápad Bořetických. Poprvé jsme o uctění vinné kvasinky nějakou sochou či plastikou začali uvažovat asi před čtyřmi lety a autorem myšlenky je myslím Jiří Merlíček. Letos jsme se rozhodli, že to konečně splníme,' dodal Teplý.


(miv)