Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinobraní na Pražském hradě

Vinobraní na Pražském hradě

V Královské zahradě Pražského hradu se o víkendu 17. a 18. září 2016 uskuteční již 11. ročník Vinobraní na Pražském hradě.

Návštěvníci se mohou těšit na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, pravý moravský burčák, degustaci vín v Míčovně, prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin značek Klasa a Regionální potravina či mimořádné otevření tzv. produkčních zahrad. Právě zde se pěstují tisíce orchidejí, anturií, gerber a dalších květin pro výzdobu Pražského hradu při protokolárních akcích.

Vinobraní nabídne také stylový kulturní program – návštěvníkům budou po oba víkendové dny hrát, zpívat a tančit folklórní soubory z kyjovského regionu.

V rámci Vinobraní na Pražském hradě si na své přijdou i rodiny s dětmi: připravena bude jednak naučná interaktivní soutěž s expozicí Příběh Pražského hradu a jednak vystoupení šermířské skupiny.

O produkčních zahradách

Produkční zahrady, které jsou kvůli bezprostřednímu sousedství obydlí prezidenta republiky přístupné pouze dva dny v roce, se rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Polovinu zahrad tvoří okrasná část (s nedávno restaurovaným Masarykovým včelínem či požární nádrží z doby Rudolfa II.), polovinu pak vlastní produkční část, kde jsou skleníky o rozloze 2100 m2, záhony či kompostárna.

Celková rozloha produkčních zahrad tvoří zhruba 1/7 plochy veškeré okrasné zeleně, o kterou se Správa Pražského hradu stará. (Hradní zahradníci se starají celkem o 27 ha zeleně.)

Veškeré výpěstky z produkčních zahrad včetně okrajové produkce ovoce a zeleniny se spotřebovávají během reprezentačních a protokolárních akcí pořádaných Kanceláří prezidenta republiky ČR.

Program 11. Vinobraní na Pražském hradě

Datum: 17. – 18. září 2016

Místo: Královská zahrada Pražského hradu

? Kulturní a další program

So a Ne, od 11.00 do 18.00 hod.

? Ochutnávka českých potravin značek Klasa a Regionální potravina

So a Ne, od 11.00 do 18.00 hod.

? Otevření produkčních zahrad

So a Ne, od 10.00 do 16.00 hod.

/Vstup za Jízdárnou Pražského hradu/

? Rodinný soutěžní program s expozicí Příběh Pražského hradu s názvem „Na dvoře královském“

So a Ne, od 10.00 do 17.00 hod.

/Start a cíl na severním dvorku u Starého královského paláce/

Zdroj:

  hrad.cz
Datum vydání: 3.8.2016
Odkaz: http://https://www.hrad.cz/c...brani-na-prazskem-hrade-10674