Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Začíná hodnocení Národní soutěže vín, nejdříve ze Slovácka

Začíná hodnocení Národní soutěže vín, nejdříve ze Slovácka

Hodnocením vín slovácké vinařské podoblasti začne příští čtvrtek letošní ročník největší soutěže vín v České republice, kterou je Národní soutěž vín. Pořadatelé ze Svazu vinařů očekávají, že se letos celé soutěže zúčastní více vinařů než loni, kdy se hodnotilo 1423 vín od 215 vinařů. Uvedli to v tiskové zprávě.

V pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích zasednou hodnotitelé poprvé 11. a 12. srpna a jako první vyberou nejlepší vína s původem hroznů ve slovácké podoblasti. Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona, úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci.

Podle stejného klíče následně proběhnou hodnocení soutěže také ve velkopavlovické (15. - 16. srpna), mikulovské (22. - 23. srpna) a znojemské (30. srpna) vinařské podoblasti. Hodnocení vín z Čech je na pořadu 24. srpna. Nejlepší vína dále postoupí do prvního, už celostátního kola Národní soutěže vín, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o složení Salonu vín ČR nebo titulu absolutního Šampiona.

"Loňského ročníku se zúčastnilo 1423 vín od 215 vinařů a vinařských firem a letošní ročník bude podle dosavadního průběhu přihlášek ještě bohatší. Takto vysoký počet hodnocených vín už nám dává dokonalou představu o vínech a vinařství v České republice, jejich kvalitě, potenciálu, podoblastních a regionálních specifikách, vinařských přístupech a využívání technologií," uvedl Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Šampionem Národní soutěže vín ČR 2016 bylo loni v prosinci vyhlášeno poprvé červené víno. Vyhrál Merlot 2012 výběr z hroznů, barrique od firmy CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s. Hrozny pocházejí z mikulovské vinařské podoblasti, z obce Brod nad Dyjí, viniční tratě Brodské stráně.

Vzhledem k velkému množství vinařských soutěží letos Národní vinařské centrum a Svaz vinařů připravily společný projekt, jehož cílem je sjednotit standardy pořádání a hodnocení soutěží vín v České republice. Projekt si klade za cíl sjednotit limity pro udělování medailí a ocenění tak, aby medaile udílené z různých soutěží vín, splňujících tyto standardy, měly podobnou informační hodnotu pro spotřebitele. Zároveň jde o nástroj, s jehož pomocí lze pozvednout a standardizovat úroveň soutěží vín v ČR a označit na základě jasných kritérií ty skutečně prestižní a kvalitní. Do projektu se už zapojily například Valtické vinné trhy, Jarovín Rosé nebo Grand prix Vinex.

Zdroj:

  agris.cz
Datum vydání: 2.8.2016