Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

11. listopad přinese Svatomartinské už pojedenácté

Ve středu 11. 11. bude zahájen už 11. ročník obnovené tradice Svatomartinských vín. Nadprůměrně teplý a slunečný průběh letních měsíců završený vlahým přelomem srpna a září slibuje velmi kvalitní vína, kterých se chystají vinaři dodat na trh rekordní množství. Podle prvních odhadů předloží vinaři k hodnocení vína celkově představující až 2,6 milionu lahví Svatomartinského 2015. Seznam všech vín se známkou Svatomartinské 2015 bude znám po 29. říjnu, kdy proběhne druhé kolo hodnocení.

Nejvyšší zastoupení lze letos očekávat u bílých Svatomartinských vín (Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané), kterých bude na trhu cca 40 %, následovat budou červená (Modrý Portugal a Svatovavřinecké) s 31 % a růžová (Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe) s 29 %. Zejména u červených vín se letos bude na co těšit.

V průběhu léta vinaře tížily obavy, aby réva příliš netrpěla suchem, ale následné deště předcházející samotné sklizni dodaly hroznům raných odrůd potřebnou vláhu. Víno letošního ročníku tak velmi dobře vyzrálo a díky dostatku vláhy v konečné fázi zrání ho bude dostatek.

„Hrozny letos dozrály do výjimečné jakosti, která se samozřejmě odrazí také v kvalitě Svatomartinských vín. Letošní ročník by mohl patřit k těm nejlepším od roku 2005, kdy Vinařský fond získal značku Svatomartinské,“ naznačuje ředitel Vinařského fondu ing. Jaroslav Machovec a dodává: „Letošní ročník také slibuje vysoké, možná i historicky nejvyšší, procento vín, která uspějí při hodnocení a získají právo používat známku Svatomartinské 2015.“

Hodnocení Svatomartinských vín letos proběhne ve dnech 22. 10. a 29. 10. 2015. Vína, která budou moci nést značku Svatomartinské, budou následně zveřejněna na webu www.wineofczechrepublic.cz.

Tradičně nevyšší zastoupení bude mít u bílých Svatomartinských vín odrůda Müller Thurgau, u růžových Svatovavřinecké a u červených Modrý Portugal. Nabídku ročníku vedle odrůdových vín zpestří také celá řada cuvée, tedy vín vyrobených z více uznaných odrůd.

V roce 2005, kdy byla značka Svatomartinské z iniciativy Vinařského fondu uvedena na trh poprvé, se do projektu přihlásilo 36 vinařství. V loňském roce už Svatomartinská vína vyrábělo 129 vinařství, která dodávají na trhu cca 2 000 000 lahví. Díky mimořádně příznivému počastí a díky stále zkušenějším vinařům lze letos očekávat překročení dvoumilionové hranice. Svatomartinská vína ročníku 2015 navíc budou nadprůměrně kvalitní.

Svatomartinský košt a další akce

Stejně jako v uplynulých letech pořádá Vinařský fond 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody Svatomartinský košt, kterého se každoročně účastní na 5000 obyvatel a návštěvníků moravské metropole. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice. Podrobnější informace a přehled letošních akcí naleznete v kalendáři na www.wineofczechrepublic.cz.

Odrůdy Svatomartinských vín

bílé víno

odrůdy: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský

typová charakteristika: příjemné, vyrovnané, svěží ovocité suché víno

růžové víno

odrůdy: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe

typová charakteristika: příjemné, dobře pitelné ovocité suché víno

červené víno

odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké

typová charakteristika: hladké sametové suché víno, odbourané kyseliny, případně karbonická macerace

Značka Svatomartinské

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ji dále nabízí zdarma všem vinařům registrovaným v České republice a splňujícím všechna náročná kritéria. V letošním roce Vinařský fond ve spolupráci s Národním vinařským centrem již pojedenácté realizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech