Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Bohemia Sekt zahájil export do Austrálie a Maďarska

Právo, 29.12.2006

Staroplzenecký Bohemia Sekt, největší český výrobce vína, zahájil export do restaurací v Austrálii.

Země se tak stala 15. světovým teritoriem, kam podnik svá vína, z valné většiny šumivá, vyváží. Novým trhem se dále letos stalo Maďarsko, firma také zkouší karibskou Panamu, řekl ČTK manažer exportu Bohemia Sektu Jan Meduna.

'Nejvýznamnějším exportním teritoriem je Slovensko, následuje Belgie a Polsko,' řekl marketingový ředitel Martin Fousek. Dalšími silnými trhy jsou Německo a Švýcarsko. Bohemia Sekt se prosazuje také ve Vietnamu, Hongkongu a Japonsku. Novinkou je odeslaný kontejner sektů do Panamy.

Z celkové loňské produkce podnik vyvezl 3,6 procenta prodaného objemu, což bylo 1,05 miliónu lahví sektů a vín, meziročně o 30 procent více. Zhruba polovina směřovala na Slovensko. Podle vedení firmy letos export zcela jistě překročí čtyři procenta. 'Je to hlavně o sektech. Na Slovensku jsme ale velmi úspěšní také ve vínech a nově také s Pražskou vodkou,' dodal Fousek. Bohemia Sekt loni převzal tuzemské ochranné známky švédského výrobce lihovin VandS Group a od června začal distribuovat 60 druhů lihovin.

Vstup méně známých značek na zahraniční trhy je podle Meduny velmi obtížný. 'Získání pozice na prodejním regálu nebo ve vinného lístku je záležitostí jedinečnosti produktu a originality nabídky,' dodal. Firma se prosazuje zejména produkty s vyšší přidanou hodnotou, jako je prémiová řada Bohemia Sekt Prestige vyráběná tradiční metodou kvašením v lahvích.

Na belgický trh letos firma vyvezla přes 50 000 lahví Bohemia Sekt Prestige brut nabízeném v dražším cenovém segmentu. Stejná značka tam podle šéfa exportu letos posílila také v gastronomii.


(ČTK)