Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Nejste při pití vína směšní? 5 zásadních chyb, které možná děláte i vy

Pokud vyrážíte na dovolenou, pak si jistě dopřejete nějakou tu sklenku dobrého vína. Při pití vína však stále děláme časté chyby, všiml si milovník dobrého jídla a pití Pavel Maurer. Neděláte je náhodou také?

Pokud máte právě dovolenou, věřím, že naplno odpočíváte. Je dost pravděpodobné, že také více jíte, více pijete a vůbec si užíváte život aktivněji a jinak než během běžného pracovního roku.

Rád bych vás proto upozornil na několik zásadních chyb, které možná děláte při pití vína. Kazíte jimi možná zážitek sobě i jiným, chováte se neuctivě k vínu, jehož výroba stála mnoho peněz, umu a lidského úsilí, a nakonec vypadáte i docela dost komicky.

Následující chyby možná děláte i vy:

1. Jednou z prvních a velmi častých chyb je nalévání sklenice až po okraj. Víno není pivo. Musí mít vzduch a prostor, abyste si s ním mohli zatočit, přičichnout si, pokochat se. Většinou stačí naplnit jen jednu třetinu sklenky.

2. Držte sklenku za stopku a ne za její tělo. Kvůli teplu z vaší ruky totiž víno rychle mění také svou teplotu. A to není dobře. Navíc si zakrýváte pohled na víno a nemůžete vidět, jestli není kalné. Když držíte sklenku za stopku, vždy se lépe ťuká.

3. Další chybou je, že často kupujeme víno, protože se nám líbí jeho viněta. Mnozí výrobci to dobře vědí, a proto na poměrně nezajímavá vína lepí s oblibou honosné a atraktivní nálepky, které slibují vynikající zážitek. Nepsaná zkušenost je, že jednoduchá a ne příliš pozlacená viněta často skrývá vynikající mok.

4. Jedním z dalších malých prohřešků je obava kombinovat vína s nejrůznějšími pokrmy. Pravidlo, že k červenému masu především červené víno a k rybě bílé sice platí, ale ne vždy a za každou cenu. Nabídka vín je obrovská. Nebojte se experimentovat. Nečekané párování mnohdy bývá příjemným gastronomickým překvapením.

5. Při pití vína nikdy nepospíchejte. Správný vinař při práci také nepospíchá. Věřte, že když víno necháte malinko vydechnout, prohlédnete si nejdříve barvu, jiskru, pak přičichnete a pak se trochu napijete, poválíte na jazyku, polknete a vnímáte chuť i vůni, která se vám nosem vrací zpátky, bude váš zážitek z vína mnohem krásnější.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz
Datum vydání: 8.8.2015