Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vědci tvrdí: Sklenka červeného vína vám nahradí hodinu cvičení

Další výzkum potvrdil, že sklenka červeného vína denně prospívá našemu zdraví. Dřívější studie ukázaly, že u lidí, kteří se této rady drží, je méně pravděpodobný rozvoj stařecké demence i rakoviny, že víno je dobré pro srdce, oddaluje stárnutí a může regulovat hladinu cukru v krvi.

Nyní přišli kanadští vědci s novým revolučním tvrzením. Blahodárné účinky přírodních antioxidantů obsažených v kvalitním červeném víně přirovnávají k intenzivnímu cvičení. Podle nich nápoj vyrobený kvašením modrých bobulí vinné révy dodá tělu stejné blahodárné účinky jako hodina pohybu v posilovně.

"Myslím, že by resveratrol mohl pomoci těm pacientům, kteří chtějí sice cvičit, ale fyzické indispozice jim to nedovolují," tvrdí pro Huffingtonpost doktor Jason Dyck z University of Alberta v Kanadě.

Avšak zatímco resveratrol je zdravý i ve velkých dávkách, červené víno nikoli. Lidé by neměli v žádném případě překračovat doporučenou denní dávku dvou decilitrů červeného vína. Větší množství totiž obsahuje příliš mnoho alkoholu, který organismus a zdraví poškozuje a navíc jeho nadměrná konzumace vede ke ztučnění jater a obezitě. Doktor Dyck pracoval s koncentrátem resveratrolu, tedy výtažkem z červeného vína. A podle něj může cvičení nahradit jen tento preparát, ve sklenici vína je totiž antioxidantů příliš málo.

Nicméně pro ty, kdo se hýbat mohou, mají kanadští vědci ještě lepší zprávu. V kombinaci s jednou sklenicí červeného vína denně budou účinky cvičení výraznější. Resveratrol totiž zvyšuje fyzickou výkonnost, činnost srdce a sílu svalů. "Resveratrol by mohl imitovat účinky cvičení nebo zlepšit blahodárné účinky cvičení u lidí, kteří se pohybovat můžou," míní doktor Dyck.

Zdroj: Metro
Datum vydání: 4.8.2015
Odkaz: http://www.metro.cz