Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Češi pijí více vína, i dražšího

Mladá fronta Dnes, 12.12.2006

Obliba šampaňského roste.

Ve Starém Plzenci ho pro předvánoční trh vyrobí více než loni, ale ceny se nezmění. MF DNES zjišťovala, o jaké vánoční stromky je letos největší zájem a kolik stojí. Pavel Pubec prozrazuje, jak se prosadil v podnikání.

Starý Plzenec - Ve dvou směnách musí nyní pracovat zaměstnanci společnosti Bohemia Sekt, aby stačili vyrobit sekty, určené na oslavy letošního Silvestra. V tomto období totiž firma prodá nejvíc lahví sektu za celý rok. V závodě nyní vyrobí 100 tisíc lahví sektu denně.

Firma očekává nejúspěšnější rok od oslav nového milénia na přelomu let 1999 a 2000. Do Nového roku by sekty zdražit neměly, firma o úpravě cen uvažuje až v průběhu příštího roku.

Obliba "šampaňského" v Česku roste. Firma za prvních jedenáct měsíců prodala přes sedm milionů lahví, meziročně o šest procent víc. Celkem letos prodá kolem jedenácti milionů lahví a za víno utrží přes 1,1 miliardy korun. Podle předsedy představenstva Bohemia Sektu to může být ale i více. "O konečných číslech rozhodne až závěr roku. Už teď ale víme, že letošní rok bude rekordní od oslav nového milénia, kdy jsme prodali více než 13 milionů lahví," informoval Ondřej Beránek.


Roste zájem o prestižní vína

Lidé mají větší zájem především o prestižní kategorie vín nad 130 korun. Jedná se především o značky Bohemia Sekt Prestige, Chateau Radyně a Chateau Bzenec a Louis Girardot. "Poptávka po dražších vínech vzrostla meziročně o dvacet procent. Jejich obliba roste s koupěschopností obyvatelstva," řekl Beránek. Prestižní vína se vyrábějí klasickou metodou zrání v láhvi. V plzeneckých sklepích, které mají rozlohu 3800 čtverečních metrů, jich nyní zraje asi 800 tisíc lahví. "Vína v lahvích mohou zrát 15 až 36 měsíců," řekl vedoucí výroby Bohemia Sektu Josef Švéda.

Prestižních vín chce letos firma prodat 300 tisíc lahví, z toho dvacet procent půjde na export.

Podle Beránka v Česku roste také prodej pravého šampaňského z Francie, které firma distribuuje. "V porovnání s loňským rokem jeho prodej vzrostl o padesát procent," informoval Beránek.

Z celkového prodeje Bohemia Sektu by letos, stejně jako loni, měla sedmdesát procent tvořit šumivá vína a zbytek takzvaná klidná vína.

Sekty firma zdražovala naposledy v roce 2003, klidná vína ještě dříve. V příštím roce už se ale zdražení zřejmě nevyhne. "Nevylučujeme to," řekl Beránek. Ceny sektu by se ale podle Beránka měly zvýšit v rozmezí od dvou do tří procent.

Bohemia Sekt je největší česká vinařskovino-hradnická skupina. Celkem jí patří devět závodů, ve kterých pracuje 320 lidí. Z vinařských závodů společnosti patří Víno Mikulov, Habánské sklepy či Chateau Bzenec. Loni firma skončila rok s čistým ziskem celé skupiny 118 milionů korun.

VERONIKA NĚMCOVÁ