Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Za skleničkou vína příště vinobusem

Návštěvníci přijedou do Znojma a v okamžiku, kdy zatouží navštívit některé vinařství v okolí, nebudou muset řešit, kde je najdou, jak se tam dostanou a kdo nebude moci ochutnávat, protože bude muset všechny odvézt zpět. Vše vyřeší vinobus.

Vinobusem se má stát autobus s kapacitou dvaatřicet míst a opatřený navíc ještě nosiči na kola. Plán předpokládá, že čtyřikrát denně vyrazí na dvaašedesátikilometrový okruh po vinařských obcích Znojemska. Vyjíždět bude vždy od Vlkovy věže pod Masarykovým náměstím ve Znojmě.

Fikce? Dnes ještě ano, ale celkem brzy se má tento způsob zvýšení atraktivity regionu stát skutečností. "Pokud půjde vše hladce, chceme, aby vinobus brázdil Znojemskem už od poloviny sezóny, tedy od 1. srpna," uvedl František Koudela, předseda VOC Znojmo, sdružení vinařů nabízejících certifikovaná vína Znojemské oblasti.

"Na trase bude mít zatím devatenáct zastávek. Každá bude označena informačním panelem. Vzniknou i webové stránky projektu, kde bude možné naplánovat si cestu," uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková. "Jedná se o nevýdělečnou činnost, která má za cíl podpořit cestovní ruch na Znojemsku. Návštěvníci budou moci jednoduše zavítat z centra Znojma do různých sklepů a vinařství na Znojemsku, kde mohou ochutnat naše nejlepší vína, a to aniž by museli řešit, jak se dopraví tam i zpět," dodal Koudela.

Myšlenku zřízení vinobusu, se kterou přišli vinaři z VOC Znojmo, podpořil znojemský starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD) i hejtman Michal Hašek. "Projekt kombinuje záležitosti turistiky s podporou vinařství a vinohradnictví. Chci za něj zdejším vinařům poděkovat. Předložím krajské radě a zastupitelstvu návrh na finanční podporu vinobusu a jeho provozu," sdělil hejtman.

Předpokládá, že dalším krokem bude memorandum, které by zajistilo tříletou participaci zainteresovaných subjektů. I starosta Znojma Vlastimil Gabrhel myšlenku podporuje. "Vinobus, který bude objíždět různé vinařské sklepy a vinařství v okolí, je totiž další nabídkou pro návštěvníky Znojma a má potenciál zvýšit atraktivitu Znojma a Znojemska jako turistické destinace," řekl starosta. Město se nejspíše připojí k memorandu a podpoří projekt i finančně.

Koudelu podpora těší. "Myšlenku rozvíjíme prakticky šest let a bez podpory Jihomoravského kraje a města Znojma bychom ji nebyli schopni realizovat," uvedl Koudela. Vinaři na jižní Moravě kombinaci autobusů a vinařské turistiky v minulosti již odzkoušeli. Jednalo se ale spíše o jednorázové akce, kdy například ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku při jejich tradiční akci otevřených sklepů nabídli hostům autobus pro přesun po rozsáhlé sklepní kolonii.

---

Předložím krajské radě a zastupitelstvu návrh na finanční podporu vinobusu Michal Hašek

Zdroj: Právo
Datum vydání: 17.3.2015