Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Lidé ochutnávali vína ve sklepích chrámu

Mostecký deník, 4.12.2006

Desítky lidí přišly v sobotu na otevření vinného archivu ve sklepních prostorách přesunutého děkanského chrámu. Právě mezi zdejšími zdmi mohli ochutnat špičková vína z Českého vinařství Chrámce.

Právě mezi zdejšími zdmi mohli ochutnat špičková vína z Českého vinařství Chrámce.
"Jedná se o vína, která nejsou běžně dostupná," sdělil mostecký vinař Ivan Váňa. Mezi hosty převládali především penzisté.

"Víno si dám rád. Tady je opravdu výběr," řekl František Vörösch. Do Mostu dorazil se skupinou důchodců až z Ústí nad Labem. "Jezdíme pravidelně," podotkl předseda ústeckého klubu důchodců Josef Musil.

Prostory děkanského chrámu se ke komorní atmosféře otevřeného archivu skvěle hodily.

"Máme zdejší víno rádi a v důchodu taky máme hodně času. Rádi sem vždy zavítáme," sdělily seniorky Libuše Černá a Marie Škvárová. Otevírání archivu v děkanském kostele probíhá dvakrát do roka.


Víno sklízel i prezident Klaus

Rodinné vinařství obhospodařuje 75 hektarů vinic a bylo založeno v roce 2001, kdy navázalo na vinařství Ivan Váňa - České vinařství a jeho 35 letou práci ve vinohradnictví a vinařství na Mostecku. V roce 2004 byly obnoveny i historické terasy na vrchu Hněvín v Mostě pocházející ze 16. století. Mostecký vinař uchovává špičková vína pro příští generaci právě ve sklepních prostorách přesunutého děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

Před nedávnem dokonce sklízel vypěstované víno v Mostě i prezident České republiky Václav Klaus, který severočeské město pod Hněvínem navštívil i se svou chotí Livií.


Václav Veverka