Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Svatomartinské už se smí pít

Mladá fronta Dnes, 11.11.2006

Jedenáctého jedenáctý, jedenáct hodin jedenáct minut. Necelou hodinu před polednem dnes odstartuje prodej letošního Svatomartinského vína.

Mladé víno ochutnávají na Martina snad všichni vinaři, přestože zrovna nemá vinětu s názvem Svatomartinské. V řadě míst kraje jsou na dnešek naplánovány různé slavnosti a ochutnávky. "Samozřejmě přijede i Martin na bílém koni," slibuje tajemně Zbyněk Háder z Hustopečí, kde se oslavy rovněž uskuteční.

Jako svatomartinské je obecně označováno každé mladé víno. Ale viněty s označením Svatomartinské upozorňují na vybraná vína s licencí. Vinařský fond ji koupil loni od původního majitele Jiřího Kopečka. "Z bílých odrůd jsou pro Svatomartinské povoleny odrůdy müller thurgau a veltlínské červené rané, z růžových či červených pak svatovavřinecké a modrý portugal," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Výrobci, jejichž vína úspěšně projdou hodnocením degustační komise, mohou na etiketách používat jednotnou grafickou značku nebo mají k dispozici přímo vzorovou etiketu. Vinařský fond známku Svatomartinské marketingově podporuje a propaguje. Letos na tento účel vynaloží až pět milionů korun.

Dříve producenti platili za využívání známky licenční poplatky, nyní hradí jen poplatek spojený s náklady na ohodnocení vín před udělením licence, který činí 500 korun za každý přihlášený druh vína.

Letošní nabídka Svatomartinských vín bude ve srovnání s loňskem dvojnásobná. Hodnocením degustační komise prošlo dvaadevadesát vín od 54 firem. Více než dvojnásobné bude také množství nabízených lahví. Zatímco loni činila produkce těchto vín 153 tisíc lahví, letos jich má být k dostání přes 350 tisíc. * Martinské oslavy Kojetice - k oslavám mladého vína mají dnes připravenu Martinskou husu Znojmo - v Louckém klášteře se koná přehlídka mladých vín spojená se svatomartinskými slavnostmi Horní Dunajovice - mladá vína lze ochutnat v kulturním domě Březí - svatomartinské svěcení vína se uskuteční v sále obecního úřadu Břeclav - svatomartinská ochutnávka vín se koná ve vinařském informačním centru a vinotéce Moravský sommelier Velké Pavlovice - svatomartinská ochutnávka vín - otevřené sklepy Hustopeče - otevření prvních lahví letošního vína se uskuteční na Dukelském náměstí Bořetice - akci Martinská husa a mladé víno pořádá recesistická Republika Kraví Hora

(vsm, ČTK)

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech