Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Nové víno opět přichází

Hospodářské noviny, 8.11.2006

Na sv. Martina ochutnáme letošní ročník

Znalci a milovníci moravských i českých vín se mají na co těšit. Ročník s datem 2006 se jeví jako slibný už ve stadiu mladých vín.

Kruté mrazy z počátku roku, teplé jaro, deštivý srpen, to vše nebyly pro vinaře ani milovníky vína dobré zprávy. A netýkaly se jen vinic u nás, ale prakticky celé vínorodé Evropy. Ovšem pak přišlo neuvěřitelně slunné září, které víno vaří. Pro pozdější odrůdy byl příznivý i říjen. Ve dne sluníčko, v noci zima, to je pro dozrávání kvalitních hroznů vůbec to nejlepší.


Přerod moštu na víno

Velké výnosy čekat nelze, ale kvalita hroznů - právě i díky nižší sklizni - je mimořádná. Vinohradníci nemuseli trpělivě čekat na každé procento cukru v hroznech navíc, ale naopak hlídat, aby v kuličkách zbyly žádoucí kyseliny, které dají vínu svěžest.

Hned po sklizni začal složitý přírodní proces přeměny hroznového moštu ve víno, který je pro vinaře bez špičkové technologie dost rizikový. V této době lze i z dobré suroviny získat patok. Víno je jediný alkoholický nápoj, který se tepelně nezpracovává a člověk může přírodě pouze pokorně pomáhat.

Přeměna moštu ve víno je kvasný proces přetvoření hroznového cukru na alkohol a oxid uhličitý. Když jsou v průběhu kvašení cukry a alkohol v optimálním poměru, máme burčák. Pak začíná alkohol převládat a tekutině se říká řezák pro svíravou nepříjemnou chuť. O mladém víně lze ale hovořit, až když kvasinky dokončí bohulibé dílo přeměny cukru na alkohol. Alkohol, který vytvořily, je zahubí a miliardy mrtvých kvasinek klesají ke dnu sudu či tanku. Kalná tekutina se čistí a i bez filtrování lze poprvé ochutnat skutečné nové víno.

Svatomartinské

Na Moravě se odedávna slavnostně ochutnává nové víno poprvé na svatého Martina 11. listopadu. Proto se mu říká svatomartinské. Ten den končil zemědělský rok a smlouvy s pomocným personálem v hospodářství i na polích a ve vinicích. Hospodáři dali upéct husu a buď uzavírali s pomocníky smlouvy nové, nebo se s nimi u sklenky mladého vína rozloučili.

Tradice nového vína se u nás obnovila až v 90. letech a dnes už dost vinařů svatomartinské víno od 11. listopadu prodává. Na trh letos míří 350 tisíc lahví.

-

Libor Ševčík

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Informace

Pod značkou Svatomartinské se mohou vyrábět vína: Bílá z odrůd Müller Thurgau a Veltlínské červené rané a jejich kupáže. Růžová z odrůd Modrý Portugal a Svatovařinecké a jejich kupáže. Červená a růžová z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecká a jejich kupáže.

Pod značkou Moravíno Nouveau 2006 budou vína

z Vinných sklepů Valtice (Modrý Portugal, Svatovavřinecké rose, Malvazie, Veltlínské červené rané), z Bohemia sektu - závod Mikulov (Svatovavřinecké, Müller Thurgau) a ze Znovínu Znojmo (Svatovavřinecké, Müller Thurgau).Akce

V sobotu 11. listopadu se koná mnoho akcí, kde se bude svatomartinské ochutnávat.

Svatomartinská vína v Břeclavi

Vinařské informační centrum a vinotéka Moravský sommelier, Břeclav

Představení ročníku 2006 a řízená degustace s výkladem, celodenní degustace svatomartinských vín doplněná tradičními podzimními specialitami např. z dílny známého enogastronoma Milana Magniho.

www.moravskysommelier.cz

Svatomartinská vína v Čejkovicích

Restaurant/bar Yaxi/Zlatý kopeček, Čejkovice (Hodonínsko)

Komorní atmosféra ve stylovém prostředí. Přednáška o původu tradice, ochutnávka vybraných svatomartinských vín regionu, speciality a večer s cimbálovou muzikou Morava. Začátek akce v 11.11 h.

www.yaxi.cz

Svatomartinská husa a mladá vína

Moravská banka vín

Restaurant Hlinky a Galerie Hlinky, Hlinky 118, Brno

Tradiční oslava pro všechny přátele Moravské banky vín a milovníky vína, cimbálovka Ponava, začátek 19.30 h. Předprodej vstupenek: Vinotéka Velký Špalíček (Mečová 2, Brno), Vinotéka Dvořákova (Dvořákova 10, Brno), Moravská banka vín. Rezervace: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel.: 543 248 107

www.bankavin.cz

Slavnost a ochutnávka Svatomartinských vín v Hustopečích

Dukelské náměstí, Hustopeče

První ročník zahájí v 11 h a 11 minut trubači z věže radnice, přijede sv. Martin na bílém koni. Otevření prvních lahví letošního vína proběhne pod velkým stanem na náměstí a v Domě "U Synků". Cimbálová muzika Rivus s lidovým vyprávěčem. Konec v 18 h.

www.hustopece-city.czRulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech