Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

S českými víny se v Bratislavě seznamovala i první miss

iDnes, 20.10.2006

Vůbec první oficiální prezentaci významných vinařství České republiky v zahraničí zažila tento týden Bratislava. V budově Slovenské filharmonie v centru města se prezentovalo 34 moravských vinařských firem s 232 víny."Byla to vůbec první takto rozsáhlá akce poté, co Vinařský fond přijal strategii propagace vinařství České republiky v zahraničí," informoval Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra ve Valticích. To se na pořádání akce podílelo.

Slovensko jako první zahraniční země bylo vybráno hlavně z historických důvodů. Navíc se tu moravská vína stále hodně pijí a jsou vyhledávaná. Slovensko je největším dovozcem vín produkovaných v Česku.

Mezi 400 hosty, kteří přišli ochutnat vína z České republiky, byly kromě obchodníků a vinotékářů také známé osobnosti. Vína i české a moravské gastronomické speciality si pochvaloval i legendární hokejista Jožo Golonka či první československá miss Ivana Christová.

Podobná akce, i když v opačném gardu - tedy slovenská vína v Praze - se na počátku října konala i v Praze na Malé Straně. Spolek přátel vína zde ve spolupráci s obchodní firmou dodávající vinařům kvasinkové kultury zhruba stovce návštěvníků představil šedesát vzorků vín špičkových slovenských vinařů.

Většina z vín byla oceněna z prestižních výstav či zařazena do Národního salonu vín. V současnosti se jedná o možnosti stálé prezentace slovenských vín na důstojném místě v Praze.

Radek Pecák