Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Mostečtí vinaři začali sbírat hrozny, část vína bude košer

iDnes, 4.10.2006

Zatímco na jihu Moravy je sklizeň hroznů už v plném proudu, na Mostecku začínají právě v těchto dnech.

Trhat hroznové víno začala i společnost České vinařství Chrámce na Mostecku, největší pěstitel vinné révy v Čechách. Pětina produkce vín bude košer, část by se měla prodat i do Izraele.

"Tento rok byl mimořádně nestálý, červenec byl tropický, srpen chladný, září teplé, slunečné. Bude záležet i na vývoji říjnového počasí, kdy udeří mrazy. Přesto cukernatost hroznů můžeme označit za velmi dobrou, kvalita je výborná," uvedl majitel rodinné firmy Ivan Váňa. Shoduje se tak s moravskými odborníky.

Nezvykle suché a slunečné září mělo podle tajemníka Svazu vinařů Martina Půčka blahodárný vliv na letošní kvalitu úrody hroznů, cukernatost dosahuje díky srpnovým dešťům a zářijovému slunci kvalit přívlastkových vín. Letošní září bylo podle meteorologů nejsušší od roku 1961, tedy za posledních 45 let. Patří také mezi tři nejteplejší za stejné období.

České vinařství Chrámce pěstuje vinnou révu na 63 hektarech, na dalších osmi jsou nově založené vinice, které ještě neplodí. Přibližně polovinu osazených ploch představují rekultivované výsypky hnědouhelných lomů. "Na výsypkách bude letos sklizeň slabší, réva trpí suchem. Podloží tvoří jíl, který sice drží vodu, nepustí ji však k rostlinám," doplnil Váňa.

Očekávaný letošní výnos umožní podle něj u špičkových odrůd nadprůměrnou produkci 30 až 40 hektolitrů z hektaru. Na výrobu košer vín má chrámecké vinařství certifikát, výrobní proces kontroloval osobně před dvěma lety jeruzalémský mašgiach Ezra Levinger. Hrozny by se mělo podařit sklidit do konce října či začátku listopadu.

Společnost vykazuje v posledních pěti letech mírný zisk, jenž investuje do archivace vín. Ve sklepích mosteckého děkanského kostela, který se proslavil svým přesunem po kolejích kvůli těžbě uhlí, archivuje na 30.000 lahví. "Už jsme měli mnohem více. Nestíhali jsme však zásobit obchodní řetězce, sáhli jsme proto i do archivu. Teď ale budeme doplňovat, máme slušnou zásobu ročníku 2003," dodal Váňa.

iDNES.cz, ČTK