Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Úředníci brzdí vinařský spolek

Rovnost - Deník Znojemska, 21.9.2006

Nové známky kvality budou nejdřív za rok

Lahve veltlínů, rýnských ryzlinků či sauvignonů s etiketou ohlašující, že jde o ta nejkvalitnější vína z vinic Znojemska.

To je cíl, o který se už dva roky snaží vinaři ze sdružení VOC Znojmo.

Lidé ze znojemského sdružení jako jedni z prvních využili šance dané novým zákonem a začali chystat pravidla a podmínky pro označování vín prestižní značkou původu a kvality. Od té doby si stále dopisují a jednají s ministerskými úředníky, bez jejichž souhlasu nemohou začít vína hodnotit a označovat.

" Vše trvá velmi dlouho, ale nevzdáváme se. Naším prvním cílem nyní je dotlačit ministerstvo k vydání metodiky, protože zatím si mezi jednotlivými koly jednání pořád posíláme tam a zpět návrhy jednotlivých dokumentů," řekl předseda sdružení Jiří Hort. K zastavení roztočeného úřednického kolečka je podle jeho slov potřeba i novela příslušného zákona. " Kvalitu chceme a budeme posuzovat velmi přísně, ale mám dojem, že ministerstvo chce, abychom suplovali státní inspekci, a to není možné," podotkl Hort.

Vinaře, kteří se do činnosti sdružení zapojili, průtahy zlobí, ale nehodlají rezignovat. " Zrovna veltlíny letos vypadají mimořádně slibně a dobře. Jim by etiketa s označením vína originální certifikace velice slušela," konstatoval vinař z Horních Dunajovic Josef Líbal.

Novou certifikaci považují za prospěšnou i největší producenti vín v regionu. " Máme samozřejmě vlastní marketing, ale propagace celé znojemské podoblasti je dobrá věc, která pomáhá všem vinařům. Právě Znojemsko je regionem, který je zvlášť vhodný pro samostatné označování VOC," uvedl ředitel šatovského Znovínu Pavel Vajčner.

Snahu vinařů hodlá podpořit znojemský poslanec Ladislav Skopal. " Chci, aby certifikace mohla začít co nejdříve. Myslím, že bude nutná i novela zákona. Z dosavadních jednání mám dojem, že ministerstvo na nich nemá velký zájem. Proto vedu jednání s představiteli úřadu a chystám se diskutovat i s ministryní," řekl poslanec.

MARTIN MOŠTĚK