Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Čeští vinaři vytáhli poklady

Prachatický deník, 20.9.2006

Třetí ročník národní přehlídky sýrů a vín se uskutečnil začátkem letošního června v Prachaticích.

Historické prostory radnice v centru města vytvořily již tradiční příjemnou atmosféru pro degustaci i celý program, který připravil tým vedený ředitelem přehlídky Michalem Kočanem.

Akci slavnostně zahájily fanfáry v arkádách renesanční radnice. Po nich hosty přivítal starosta města a poslanec Parlamentu ČR Jan Bauer. O zajímavou diskusi na téma víno a gastronomie se postarali pozvaní odborníci a o novinkách v legislativě vinařství a vinohradnictví informovala Ing. Lenka Bublíková z Ministerstva zemědělství ČR. Pak už byla na řadě toužebně očekávaná degustace, která přilákala do města v podhůří Šumavy návštěvníky ze širokého okolí. Pohodu dotvářela i nevtíravá hudební kulisa manželů Weissových, kteří jazzovými melodiemi rozezvučili radniční nádvoří.

Veliký úspěch měl u odborníků i široké laické veřejnosti Dr. Václav Šmíd se svou přednáškou "Obsluhoval jsem". Tento nenápadný muž vyprávěl veselé historky z natáčení nového českého filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále, při němž byl odborným konzultantem. Jeho líčení zážitků z obsluhy čtyř českých prezidentů, španělského krále, princezny Diany a prince Charlese, papeže Jana Pavla II., Michaila Gorbačova a jiných významných osobností a celebrit vyvolávalo mezi posluchači nejen salvy smíchu, ale i živý zájem o jídelníčky slavných a celý proces servírování.

Tento ročník přehlídky měl neopakovatelnou atmosféru a dokázal, že se jedná o jedinečnou akci, která u nás nemá obdoby. V České republice se sice každoročně pořádá řada vinařských veletrhů a výstav, ale přehlídka koncipovaná v podobném duchu jako ta v Prachaticích jinde chybí. Tady totiž návštěvníci zažívají tzv. "zážitkovou gastronomii", nejenže degustují víno a k němu i vhodný doplněk v podobě sýrů, ale mohou se dozvědět zajímavé postřehy profesionálů a navíc se pohybují krásnými historickými prostory arkád, Radničního sálu a renesančních sklepení s květinovou výzdobou a vychutnají si i příjemné tóny kytary a příčné flétny. Přehlídky se zúčastnilo dvacet vinařů z Čech a Moravy s více než sedmdesáti vzorky vín a devět výrobců sýrů. Hosté tak měli možnost ochutnat přes padesát vzorků. Hlavním smyslem akce byla podpora a propagace kvalitních českých a moravských vín a podpora výchovy a osvěty v oblasti vinařské kultury, společně s podporou a propagací kvalitních českých a moravských sýrů. Toto úsilí významně podpořil Vinařský fond ČR a Státní zemědělský intervenční fond, jehož hlavním úkolem je projekt Národního programu podpory potravin - značky KLASA.

DAVID ŽÁK

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech