Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Velkopavlovické vinobraní odstartuje seriál slavností

iDnes.cz, 1.9.2006

Víkendové vinobraní ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku odstartuje několikatýdenní vinařské oslavy na jihu Moravy. Třetí ročník největších slavností města uzavře celoroční úsilí vinařů o dobrou úrodu. Návštěvníky čeká mimo bohatého kulturního programu především ochutnávka čerstvého burčáku.

Kromě velkých vinařských firem nabídne tisícům návštěvníků velkopavlovického vinobraní svá vína a burčáky také 18 malých a středních vinařů, kteří se loni v listopadu spojili do sdružení Víno z Velkých Pavlovic.

Program festivalu začíná v pátek večer vystoupením Hradišťanu s Jiřím Pavlicou. V sobotu a neděli jsou na programu folklorní vystoupení dětských sborů a dechových a cimbálových kapel.

V areálu za sokolovnou se však brány k hlavní části vinařského svátku otevřou až zítra ráno, bavit se však celý den budou malí i velcí. Připravena jsou divadelní představení, vystoupení šermířů, tradiční zarážení hory i vystoupení folklorních souborů a dechových hudeb.


"Chtěli jsme vytvořit hodnotný a přitom stylový kulturní program pro všechny generace. Akce je proto zaměřena na rodinu jako celek a snaží se nabídnout bohaté vyžití každé věkové kategorii," řekl Martin Prokeš z velkopavlovické vinařské společnosti Vinium. Návštěvníci by si podle něj neměli nechat ujít sobotní scénku místní chasy Zarážení hory, která má ochránit vinohrady před zloději dozrávajících hroznů.

Město obnovilo vinobraní před třemi lety a loni je doplnil také Salon červených vín, jehož výrobou je pro na hořčík bohatou půdu Velkopavlovicko pověstné. Zájemci mohli ochutnat kolem 250 vzorků z Moravy, Čech a dalších 18 zemí, včetně Libanonu, Chile či Argentiny. Letos se přehlídka červených vín přesunula až na 24. listopadu.

"Nechtěli jsme, aby návštěvníci vinobraní trpěli přílišným množstvím požitků. Myslím že vína a burčáky od dvou desítek místních vinařů budou letos stačit," řekl s úsměvem Prokeš.

Milovníci vína se mohou těšit hned v příštím týdnu na další slavnosti, které připravují vinaři v Mikulově a Moravské Nové Vsi na Břeclavsku a ve Strážnicích na Hodonínsku. O týden později je vinobraní ve Znojmě a Nosislavi na Brněnsku. Předposlední zářijový víkend oslaví letošní úrodu vinaři v Bzenci.

ska, ČTK, MF DNES