Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Na bicyklu po kopcích, kde se daří vinné révě

Mladá fronta Dnes, 3.8.2006

Tip na cyklovýlet pro středně zdatné cyklistyHrozen bílého vína má symbolicky ve znaku Labská vinařská stezka na Litoměřicku. Vinná réva se už desítky let pěstuje na okolních svazích Českého středohoří a dnešní cyklovýlet z Libochovan do Velkých Žernosek, který měří 25 kilometrů, provede cyklisty právě touto vinařskou oblastí. Prvním bodem na trase je obec Kamýk s hradní zříceninou a světničkou Bedřicha Smetany, který tu pobýval během druhé svatební cesty.

Při cestě do Hlinné nelze přehlédnout horu Plešivec. Pod vrcholkem Varhoště zase leží obec Kundratice. Projedete tu kolem patrových roubených domů z počátku 19. století. Nad obcí je z dálky vidět dvacetimetrová ocelová rozhledna na Varhošti, která stojí na místě původní dřevěné z roku 1927. Je odtud kruhový rozhled na celé České středohoří, Krušné hory a Českou tabuli.

Pod kopcem najeďte na cyklotrasu 3058, která se stáčí na Lbín, Mentaurov, Miřejovice, Knoblošku a Michalovice. Přes tyto obce postupně dojedete až do cílové stanice výletu, tedy do Velkých Žernosek.

V jejich okolí založili litoměřičtí vinaři v polovině 11. století nejseverněji položené vinice v Evropě. Cisterciáčtí mniši později rozvinuli tradici pěstování révy v polovině 13. století, když pro uskladňování vína vybudovali rozsáhlý prostor, kde nápoj zrál v tradičních dubových sudech. Zlomový okamžik v pěstování vinné révy však přišel až ve čtrnáctém století, kdy král Karel IV. daroval litoměřickým odrůdu burgundské vinné révy.


(erb)