Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinohradům na Znojemsku zatím ještě vedro prospívá

Rovnost - Deník Znojemska, 27.7.2006

V létě lidé kupují méně vína než v jiných obdobích. Turisté ale zájem mají

Vinaři si letošní horké léto zatím velmi chválí. Teplý červenec napravuje na vinicích ztráty z opožděného jara.

Farmářům či sadařům parný a suchý červenec působí jeden problém za druhým, vinohradníci si jako jedni z mála mezi zemědělci letošní léto chválí. Po dlouhých mrazech a opožděném jaru se obávali o kvalitu a velikost letošní úrody, teď mají důvody k optimismu.

Teplomilná réva s hlubokými kořeny v současném počasí velmi dobře prospívá. O tom, jaká nakonec bude sklizeň, rozhodnou dva nadcházející měsíce.

" Příroda je letos velmi štědrá v pravý čas. Pro vinohrady byly letos skvěle načasované i deště i teplo. Je založeno na výborný rok, ale bude zapotřebí, aby v srpnu už nějaké srážky přišly," uvedl ředitel šatovského Znovínu Pavel Vajčner. Podobně hodnotí situaci ve vinohradech další významní producenti vín v regionu. " Vinice sice zasáhly mrazy, ale naše prvotní obavy byly větší než skutečné škody. Díky dosud velmi příznivému létu jsou vinohrady v pořádku a ztráty jsme dohnali. Slibnou úrodu by mohlo narušit delší dobu pokračující sucho," konstatoval šéf lechovických Vinných sklepů Ivan Kalaš.

Někteří majitelé vinic musí dávat pozor na choroby révy. " Kvůli peronospoře jsme už vinici dvakrát ošetřovali a další zásah chystáme. Ohrožuje u nás zejména keře rulandského bílého. Jinak je stav velice nadějný, pokud přijdou včas deště, mohla by být úroda podobná jako loni," řekl Zdeněk Čurda z družstva drobných vinařů v Božicích.

Horké letní měsíce ale velkým producentům vín pravidelně snižují odbyt. " Propad není markantní a je to obvyklý trend, letošní léto v tomhle není výjimečné," konstatoval ředitel Vajčner.

Menší prodejci si ale letní zájem o víno chválí. " Sezonu máme dobrou. Část pravidelných zákazníků sice odjela na dovolenou, ale víno kupují turisté či lidé projíždějící Znojmem. Zajímají je hlavně regionální vína a právě ta jim můžeme nabídnout," uvedl provozní jedné ze znojemských vinoték Petr Fila.


MARTIN MOŠTĚK