Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Šampionem Vinofora je rakvické víno

Rovnost - Deník Břeclavska, 14.7.2006

Skvělý úspěch zaznamenala moravská vína na mezinárodní soutěži Vinoforum, která se letos konala ve slovenské Modre.

" Dominovala tam moravská vína. Naši vinaři přihlásili nejvíce vzorků a posbírali téměř polovinu hlavních cen," potvrdil ředitel Národního vinařského centra ve Valticích Pavel Krška.

V mezinárodním srovnání kvality vín se neztratili ani vinaři z Břeclavska. Šampionem bílých suchých vín se stal Sauvignon, pozdní sběr 2005, od rakvické společnosti Vinselekt Michlovský. " Není to náš první šampión z Vinofóra, ale určitě ocenění těší," řekl včera ředitel a majitel Vinselektu Miloš Michlovský. Mezinárodní soutěže Vinofora se jeho firma zúčastnila již posedmé.

" Je to do určité míry pro nás i ujištění, že cesta, kterou jdeme, je správná. Potvrzuje nám to, že jsme udělali dobře, když jsme vsadili na vlastní vinice, dobrou technologii a kvalitní odborníky, se kterými víno vyrábíme od prací ve vinohradu až po sklep," vysvětloval Michlovský. Rakvická společnost získala na letošním Vinoforu i čtyři stříbrné medaile a čtyři zlaté. " Díky takové příznivé medailové žni se Vinselekt stal nejúspěšnějším vystavovatelem na letošním slovenském Vinoforu," pochlubil se mluvčí společnosti Kamil Prokeš.

Na prestižní mezinárodní soutěž vín přihlásili vinaři z pětadvaceti zemí světa pět set deset vzorků vín. Z toho přes sto šedesát bylo z Moravy. Moraváci posbírali polovinu hlavních trofejí, dva tituly šampióna ze čtyř a čtrnáct zlatých medailí z celkových třiceti. " Asi největším překvapením je v kategorii červených vín šampión André, pozdní sběr roku dva tisíce pět, ze Znovínu Znojmo. Zvítězil v silné konkurenci červených vín ze Španělska, Portugalska, Argentiny a dalších zemí," uvedl Krška.

Oficiální vyhlášení výsledků Vinofora bude v září v Modre, kdy bude také možnost ochutnat letošní šampióny. Hostitelem příštího ročníku bude Česká republika, město Pardubice. Jeden ročník Vinofora se již konal i na Břeclavsku, konkrétně v Lednici.

(zh)