Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinaři: U nás není prostor pro úbytek vinic

Rovnost - Brněnský deník, 24.6.2006

Praha Svazu vinařů České republiky se nelíbí návrh radikální reformy evropského trhu s vínem pomocí likvidace 400 tisíc hektarů dosavadních vinic z dílny Evropské komise.

" Návrh jsem ještě neviděl. Nevím, jestli to bude nařízené nebo dobrovolné, ale je to podivný systém. Za peníze z Evropské unie vinaři vyklučí vinice a po roce 2013, kdy skončí zákaz jejich nové výsadby, je zase vysadí," uvedl Martin Půček, tajemník Svazu vinařů České republiky.

Evropská komise chce dotovanou likvidací vinic dostat z trhu slabší výrobce. Tím chce čelit klesající poptávce po vínu a rostoucí konkurenci jeho producentů z Chile, Jižní Afriky, Austrálie, Nového Zélandu a USA.

Dosud Unie " bojuje" s přebytky vína tak, že ročně utratí půl miliardy eur za jejich destilaci. Tolik dostávají evropští výrobci tekutého slunce, aby přeměnili svůj produkt v něco, co se dá prodat. Tato forma pomoci se týká hlavně tradičních vinařských zemí, jako jsou Francie a Itálie. " Je to vůbec nejdražší způsob výroby lihu," řekla komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová- Bolová, která dotovanou přeměnu vína v líh označila za mrhání penězi evropských poplatníků.

Půček však nevidí možnost, jak by se sponzorovaným úbytkem vinic mohla dlouhodobě situace na evropském trhu s vínem zlepšit. " Zejména Španělé a Italové jsou v dotacích velmi vypočítaví. Vyklučí staré, zregenerují půdu, potom si vysadí vinice nové a bude to stejné jako dnes," konstatoval.

Pokud by povinnost snížit plochu vinic dostaly jednotlivé státy, bude to podle něho ještě horší." U nás není prostor pro úbytek vinic. Před vstupem do Evropské unie byla snaha vysadit co nejvíce vinic a i tak pokrýváme domácí spotřebu vína z jedné třetiny," podotkl Půček. Tuzemští vinaři rozšířili před vstupem do Unie s podporou státu plochy vinic přibližně na 18,5 tisíce hektarů. Roční hodnota sklizených hroznů představuje zhruba miliardu korun, produkce vína asi dvě miliardy. Pěstováním hroznů se zabývá asi 18 tisíc lidí, z nichž zhruba polovina zpracovává révu pro sebe. Naprostá většina produkce se vypije v Česku, přesto téměř dvě třetiny domácí poptávky uspokojují vína dovezená. Největší vývozním trhem pro tuzemské vinaře zůstává Slovensko. Dovoz vína do Česka stoupl v prvním roce našeho členství v unii přibližně o pětinu. Domácím producentům tak vzrostla výrazně konkurence, která je trápí zejména tím, že tlačí ceny dolů.

DANA RYBÁKOVÁ

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech