Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Znovín představil unikátní víno, jež připomíná historii

MF DNES, 23.6.2006

Hrozny tohoto vína byly chráněny více než jiné.

Alespoň symbolicky. Zrály totiž v těsné blízkosti historických bunkrů československého pohraničního opevnění. Proto víno z nich vyrobené nese název Pevnostní. Unikátní víno bude atrakcí i pro turisty, kteří vyrazí na vinařské stezky.

Veřejnost je uvidí o víkendu u příležitosti otevření naučné stezky v Šatově. "Víno bude k dostání za 90 korun přímo ve srubu. Dáme ho i na další zastávky z našeho turistického programu," uvedl ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

Lahve s netradičním názvem ponesou klasickou odrůdu pěstovanou na Znojemsku - Veltlínské zelené. Na etiketě je dokonce vyobrazen unikátní šatovský pěchotní srub MJ - S3 Zahrada.

Víno se tak zařadí mezi vína, jimiž Znovín připomíná historii Znojemska. Vinařská firma již například vyrábí víno Sant Clemens jako oslavu svatého Klementa Hofbauera. Vzniklo v oblastech, kde se tento patron Vídně a Varšavy narodil.

Víno Mont Pré zase svým názvem odkazuje na údolí Prémontré ve Francii, kde byl roku 1121 založen řád premonstrátů. Řád začal v roce 1190 budovat na břehu řeky Dyje Loucký klášter, jednu z dominant Znojma. Pěchotní srub Zahrada, jenž se stal symbolem pro nové Pevnostní víno, je jedním ze šesti velkých pevnostních objektů vybudovaných na jižní Moravě koncem třicátých let minulého století.

Vojtěch Smola