Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Sabrage je setnutí hrdla láhve sektu

Právo, 20.6.2006

Nejšikovnější sommeliéři soutěžili v Prušánkách, zvítězil slovenský kolega Miroslav JajcayJen úzký okruh zasvěcených osloví informace, že druhý ročník českého mistrovství v sabrage, tedy v umění otevírat láhve sektu setnutím hrdla šavlí, vyhrál již po druhé nejlepší slovenský sommeliér Miroslav Jajcay ze Slovenského Grobu.

Mistrovství probíhalo v sobotu ve vinném sklepě U Jeňoura v PrušánkáchNechorech na Hodonínsku.

Porota oceňovala eleganci a čistotu provedení, i zvolený nástroj, protože v libovolné disciplíně lze sekat hrdla láhví nejroztodivnějšími věcmi. Jajcay sekal klasicky šavlí a také valaškou. Třetí ze šesti finalistů se umístil Zdeněk Zajíc. Jako jediný přesekl skleničkou nevalné kvality. Seká se spodní částí sklenice, jejím kulatým podstavcem. Držitel druhého místa Milan Krejčí použil zahradnický rýč.

"Jak správně přeseknout? Je to věcí techniky. Musíte vědět, kam do láhve trefit a v jakém úhlu," vysvětlila Právu Dita Skřivánková z Prahy. V Prušánkách si poprvé vyzkoušela sekání šavlí, dovede sekání skleničkou. Druhou dívkou na mistrovství byla Klaudia Tretinová ze Slovenska. V Lednici studuje obor vinohradnictví a vinařství na tamní Zahradnické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity a vloni se stala v Brně Královnou vín ČR. Na Slovensku je patrně jedinou ženou ovládající toto umění.

Jeden z nejlepších českých sommeliérů Libor Nazarčuk z Břeclavi, reprezentující barvy a. s. Vinné sklepy Valtice, nezasáhl do mistrovství, ale úspěšně překonal svůj vlastní, týden starý rekord v useknutí hrdel sektů různým způsobem, různými nástroji. Použil šavli, sekáček na maso, talířek, sklenku na víno, prázdnou láhev od sedmičky, svícen... Zkoušel také okovanou botu s okovanou patou ze slováckého kroje, to se však nepovedlo. Přesto rekord překonal o jednu láhev, ze šesti posunul na sedm. Uvažuje o dalších rekordech, má ještě rezervy. "Sabrage je jakási nadstavba sommeliérova umění. Nemusí to každý znát, ale patří k vrcholu, co může hostům nabídnout," říká Nazarčuk.

Se sabrage začali francouzští důstojníci za napoleonských válek, převzali ji kolegové v carském Rusku. Po useknutí hrdla patřičně chlazeného sektu se vyplaví případné střípky, lze tedy bez obav hned nalévat. Umění sabrage se v Česku rychle rozšiřuje.

Jan Trojan

Naši vinaři přivážejí z Paříže 54 medailí

9. 3. 2019 06:25, Pro tisk

Moravští a čeští vinaři uspěli na první velké mezinárodní soutěži roku. Na 25. ročníku prestižní soutěže Vinalies Internationales, která se každoročně odehrává v Paříži, získali 23 zlatých a 31 s ...

Vína z Moravy, Vína z Čech