Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Léto lze letos v Pavlově prožít ve vinných sklepích

Radek Pecák, 9. června 2006

Léto začalo v jihomoravském Pavlově o pár týdnů dřív. Místní vinaři zahájili v pátek 9. června Léto otevřených sklepů. Chtějí tak milovníkům vína nabídnout další příjemnou možnost jak strávit čas ve zdejší krásné krajině, na úbočí nejvyššího vrchu Pálavy Děvína.

Letos jsme se rozhodli pozměnit již tradiční akci, což byl den otevřených sklepů. Teď najdou příznivci vína a návštěvníci Pavlova celé léto vždy od pátku do neděle otevřené dveře minimálně v jednom vinařství v obci," informuje předseda zdejšího vinařského spolku Pavel Krška.

Podle něho jsou uvedené termíny minimální a většina sklepů bude mít otevřeno i mimo garantované termíny.

Při návštěvě u vinaře bude možno obvykle ochutnat deset až dvanáct vzorků v ceně deset korun za každý. Návštěvníkům se bude osobně věnovat sám vinař. Jako první mohou zájemci poznat vína Antonína Zatloukala.

Pokud lidé zavítají do Pavlova ve všední dny nebo budou chtít ochutnat i vína od jiných zdejších vinařů, mohou zajít do obecní vinotéky. Ta je v létě otevřena ve všední dny vždy odpoledne a o víkendu od 10 do 19 hodin.

Pavlov patří do Mikulovské vinařské podoblasti. Vinné révě se tu daří už proto, že jde o jednu z nejteplejších oblastí jižní Moravy. Jižní svahy Pálavy navíc chrání zdejší vinice před studenými větry vanoucími podél Svratky.

Mikroklima v posledních desetiletích příznivě dotváří ještě vodní plocha novomlýnských nádrží. Naakumulované teplo ve vodní mase pomáhá mimo jiné zmírňovat teplotní výkyvy.

Pěstují se zde tradiční moravské odrůdy, hlavně například vlašský ryzlink, veltlínské zelené, müller thurgau, rulandské bílé i šedé, sauvignon. V posledních letech také pálava či chardonnay.

Modrých odrůd se zde vždy pěstovala menšina. Ale i tady lze najít vynikající vavřince, rulandské modré, zweigeltrebe, či cabernety moravia.

Další informace a rozpis jednotlivých vinařství najdete na www.obec-pavlov.cz

Radek Pecák