Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinspirace bude o vínu i o umění

Nový život, 15.6.2006

Víno umělcům a umělci vínu. Takový je podtitul Vinspirace 2006, zbrusu nové výtvarné přehlídky, kterou vymysleli v Městském muzeu a galerii v Břeclavi.

Začíná v pátek 16. června v 17 hodin v břeclavské synagoze a potrvá až do konce září. Víno provází lidstvo dějinami prokazatelně od dob starých Sumerů. Po staletí je tento ušlechtilý mok vnímavým přítelem, důvěrníkem i veselým kumpánem umělců, lidí tvořivých, kteří v něm nacházejí jiskřivou i zádumčivou inspiraci. Řecký bůh Dionýsos, ověnčený hrozny vinné révy, víno miloval a darů života si se svou nevázanou družinou dokázal užívat plnými doušky. Široce založená mezinárodní výtvarná výstavní akce břeclavského muzea a galerie je tematicky zacílená ke zdejšímu regionu, a to prostřednictvím vína, jež je výhradním tématem "VINSPIRACE". Jako zdroj inspirace, stimulátor emocí, nikdy nevysychající pramen fantazie, humoru a poezie. Jako médium, které má moc usnadňovat komunikaci mezi lidmi, uvolňuje stres, stejně jako předsudky a bariéry v mezilidských vztazích. Účast v prvním ročníku přijalo na padesát umělců z Moravy, Čech, Slovenska a Rakouska, včetně výtvarníků z Břeclavi. Páteční zahájení Vinspirace doprovodí zpěvem týnečtí mužáci, besedou u cimbálu muzika Břeclavan a také řízenou degustací lahodných vín předních místních vinařů moravský sommelier Libor Nazarčuk, trojnásobný mistr České republiky. Snahou Městského muzea a galerie Břeclav je založit tradici setkávání přátel dobrého vína, umění a zpěvu právě v Břeclavi, která představuje přirozené centrum výrazné národopisné oblasti Podluží a vstupní bránu do vnitrozemí. První ročník Vinspirace podpořila Evropská unie prostřednictvím programu INTERREG.

EVŽENIE KLANICOVÁRulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech