Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Domácí vína cizím nepodlehla. Ale boj byl tvrdý

iDnes.cz, 11.5.2006

Vína se v Česku pije čím dál více, za rok sedmnáct litrů na hlavu. Pokud to tak půjde dál, vypije roku 2010 každý Čech třiadvacet litrů. Při vstupu do Evropské unie mnozí prorokovali, že zájem spotřebitelů se od tuzemských vín obrátí k zahraničním. Jak to dva roky po vstupu do EU dopadlo?

Nejlevnější, ale i nejdražší vína prodaná na českém trhu jsou zpravidla z ciziny. Vína středních cen pocházejí z vinic na Moravě a v Čechách a své pozice nehodlají vyklidit.

Čeští vinaři tvrdí, že mnoho lidí zahraniční vína zklamala. "Jsem přesvědčen, že většina lidí, kteří se takto spálili, se vrátí k našim moravským a českým vínům, jejichž kvalita šla v posledních letech hodně nahoru," říká Pavel Krška z Národního vinařského centra.

"Naše bílá vína mají originální typickou ovocnost a příjemnou kyselinku, což je výhoda proti většinou fádním stolním vínům z jižních zemí."

Rady, jak si vybrat dobré víno, najdete v páteční MF DNES

Moravští vinaři ovládli soutěž vín na Slovensku

21. 6. 2018 11:04, Pro tisk

Na letošním ročníku mezinárodní soutěže Muvina Prešov získali naši vinaři 4 tituly Šampiona a 47 zlatých medailí. Účast našich vín finančně podpořil Vinařský fond, organizačně ji zajišťovalo Národní v ...

Vína z Moravy, Vína z Čech